ÇOCUĞUN ANNE-BABADAN YARDIM İSTEMESİ

Bebekler, 64. haftalıkken zihinsel gelişimlerini tamamlamaya, yavaş yavaş kendi bilinçlerini ve karar mekanizmalarını oluşturmaya başlarlar. Buna rağmen tam anlamıyla anne-babadan bağımsız olmanın çok uzağındadırlar. Çocuğun yardım istemesi normal mi?

ÇOCUĞUN ANNE-BABADAN YARDIM İSTEMESİ

Çocuğun yardım istemesi normal mi?

Bebeklerin 64. hafta dolaylarında yaşadıkları zihinsel sıçramalarla bilinçleri gelişmeye başlar. Bu bilinç gelişimi onlara bağımsız bir tutum sergileme fırsatı yaratabilir. Çünkü bu süreçten sonra bebekler artık kendi kararlarını verebilirler. Anne veya baba bir karar aldığında buna uymanın dışında karşı çıkma şanslarının olduğunu da keşfetmiş olurlar. Kendi istekleri için anne veya babaları ile tartışabilirler. Tüm bu bağımsızlık temelli davranışlara ve gelişmelere rağmen bebek, bu dönemde hâlâ anne ve babaya muhtaçtır. Bebek, sergilediği hareketler dolayısıyla anne veya babasına kızabilir. Fakat asla onların varlığını reddetmez. Bebeğin bilinç gelişiminin getirilerinden biri, bağımsız karar alma mekanizmasının gelişmesidir bunun yanında bir getiriden daha bahsetmek mümkündür. Bu da bebeğin anne ve babaya bağımlı olduğunu idrak edebilmesidir.

Çocuklar ilk bebeklik dönemlerinden itibaren anne-babaya muhtaç yaşarlar. Yaşları ilerledikçe bu bağımlılık ile muhtaç olma giderek azalır ve ergenlik döneminden sonra genelde en alt seviyeye iner. Çocuklar, doğdukları anda anne ve babaya (özellikle anneye) tam bir bağımlık hâli içindedirler. Anne, bebeğin bezini değiştirebilir, ona süt vererek besleyebilir ve onu uyutabilir. Bu noktada çocuk, tüm günlük rutinlerinde anne ve babaya bağlıdır. Zihinsel gelişmelerin sağlanması ve 1.5 yaş civarında bilinç-karar mekanizmasının oluşmasıyla çocuk bu bağımlılığı ufak ufak olsa da azalttır. Bu süreçten sonra kendi kararlarını verebilir ve kendi rutinini hazırlayabilir. 1.5 yaşından itibaren kendi kararlarını ortaya koyabilmesine rağmen çocuk hâlen anne ve babaya bağımlıdır. Korktuklarında, üzüldüklerinde ve temel ihtiyaçlarının giderilmesinde hâlen anne babaya ihtiyaç duyarlar. Pek tabii olarak da anne-babanın görevi bu durumlar karşısında çocuğun ihtiyaçlarını gidermek ve onu dış dünyaya karşı korumaktır.

Çocuğun 64. hafta sonrasında zihinsel bir ilerleme içerisine girmesi ve iletişim becerisini geliştirmesi, ona yapamadığı bazı şeyleri yapabilme olanağı sunar. Bu durumlar genelde çocuğun başkasına muhtaç kaldığı zamanlardır. Bu gibi hâller içerisinde çocuk yardım isteğini eskisine göre çok daha rahat bir şekilde iletir. Örneğin, su bardağını masaya koyamadığında bunu annesinden isteyebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta anne-babanın çocuğun isteklerini karşılarken gerçekten yardıma ihtiyacı olup olmadığını incelemesidir. Çocuk eğer yapabileceği işleri bile anne-babasına yaptırmaya çalışıyorsa bunları kendi başına yapabileceği konusunda uyarılması tavsiye edilmektedir.

ÇOCUĞUN GELİŞİM SÜRECİNDE YAŞANAN TARTIŞMALAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0