Çocuğun Empati Kurmaya Yatkın Olup Olmadığını Belirlemek

Empati kurmak bazı çocuklar için doğuştan gelen karakter özelliklerindendir. Yatkın olan çocukların bunu başarmaları kolay olabilirken, yatkın olmayan çocuklara sonradan da öğretilebilir. Çocukların empati kurma beceresine yatkın olup olmadığı, onları gözlemleyip bazı davranış ve özelliklerine dikkat edilerek anlaşılabilir.

Çocuğun Empati Kurmaya Yatkın Olup Olmadığını Belirlemek

Empati kurma becerisi doğuştan mı gelir?

Bazı araştırmalara göre, empati kurma becerisi kimi çocukların doğuştan gelen karakter özelliklerinde bulunurken kimi çocuklar da buna yatkın olmayabilir. Çocuğun empati kurma becerisine yatkın olup olmadığı, ebeveynlerin çocuğu gözlemleyip kimi davranışlarına göre değerlendirilebilir.

Çocuklar genellikle, empati kurma becerisine yatkın olduğunu işaret eden davranışlar sergilemeye iki yaş civarında başlar. İki yaş dönemi, çocukların kendi düşüncelerinin başkalarınınkinden farklı olabildiğini anlamaya başladıkları dönemdir. Bu dönemde, empatiye yatkın olan çocuklar, bir problemi olduğunu hissettiği aile bireylerini rahatlatmak için kendini rahatlatan çeşitli nesneler veya başka yöntemlerle onu da rahatlatmak istediğini belirten davranışlar sergileyebilir.

Çocuğun empati kurmaya yatkın olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Empati kurmaya yatkın olan çocuklar, genellikle kendi duygu ve düşüncelerinin farkında olabilen, başka birinin ne hissettiğini anlamakta güçlük çekmeyen ve onu rahatlatmak için kendince çaba harcayan çocuklardır.

Çocuğun empati kurmaya yatkın olup olmadığını anlamak için her zaman başkalarıyla olan ilişkilerini gözlemlemek gerekmeyecektir. Çocuklar başkalarıyla iletişim hâlinde olmadığı zamanlarda da sergiledikleri bazı davranışlarla empati kurmaya yatkın olup olmadıklarını belirtebilir. Empati kurmaya yatkın olan çocuklar, kendi duygu ve düşüncelerinin farkında oldukları gibi başkalarının da jest ve mimiklerinden ne hissettiklerini anlayabilirler. Kendi davranışlarının başkalarını nasıl etkileyeceğinin farkında olurlar ve buna uygun hareket etmeye gayret gösterebilir, kendisinin keyif aldığı şeyden başkasının hoşlanmadığını düşündüğünde bu durumu sonlandırabilirler.

Empati kurmakta güçlük çeken çocuklara bu beceri sonradan da öğretilebilir. Çocuk empati kurmakta güçlük çeken bir yapıda olduğu gözlemlenerek anlaşılabilir. Empati kurmaya yatkın olmayan çocuklar, kendi istedikleri şeyleri, başkalarının ne düşündüğünü önemsemeden yapmaya devam edebilir, başkalarının hangi durumlarda ne hissedeceğini ifade etmekte güçlük çekebilir. Başkalarının jest ve mimiklerinden ne hissettiğini anlayamayan, mutsuz olduğunu belli eden davranışlarda bulunan birinin üzgün olabileceğini hissedemeyen, başka biri duygularını ifade etse de bunu kabullenmekte zorluk çeken çocukların da empati kurmakta güçlük çeken bir yapıda olduğu söylenebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0