Çocuğun Duygularını Anlamasının Önemi

Çocukların duygularının farkında olması ve hislerini tanıması, onların hem gelecekte hem de içinde bulundukları dönemde mutlu bir hayat sürmeleri için gereklidir.

Çocuğun Duygularını Anlamasının Önemi

Çocukların duygularını anlamasının önemi nedir?

Duygularını tanımlayamayan, onlarla başa çıkmayı bilmeyen çocukların sayısının günümüzde az olduğu söylenemez. Ebeveynler de çoğu zaman çocukların duygularının farkında olabilmesi için onları eğitmeyi ikinci plana atabilmektedirler. Ancak, çocukların hissettiklerine nelerin sebep olduğunu bilmesinin, yaşadığı ya da yaşayacağı olaylar karşısında nasıl hissedebileceği hakkında fikir sahibi olmasının, çocukların bu yönde davranarak daha mutlu bir hayat sürmeleri için gerekli farkındalıklar olduğu söylenebilir. Bu konuyu ebeveynlerin önemsemeleri faydalı olacaktır.

Bebekler yeni doğduğunda, çoğu duygusunu ve ihtiyacını ağlayarak çevresindekilere anlattığından onun duygularını anlamak için ebeveynler çoğu zaman büyük çaba sarf ederler. Ancak genellikle, bebekler büyüdükçe ebeveynler onların duygularını anlamaya çalışmaktan istemeden de olsa vazgeçip bunun ne kadar önemli olduğunun farkına varamazlar. Çoğu ebeveyn, çocuğu büyüdükçe onun sergilediği davranışa neyin sebep olduğunu anlamak yerine onun davranışını düzeltmek için çaba gösterir. Çocuğun sadece bebeklik döneminde değil, gelişim sürecinin her döneminde duygularını anlamaya çalışmak, çocuğun kendi duygularını tanımlayıp onları doğru şekilde ifade edebilmesi için çaba göstermek önemlidir.

Çoğu çocuk, gün içinde birçok duyguyla karşılaşır. Karşılaştıkları bu duygular, sevinç, mutluluk gibi aynı doğrultudaki hisler olabileceği gibi, mutluyken karşılaştığı bir olay neticesinde çok fazla öfkelenerek çelişkili duygular da yaşayabilirler. Çocukların genellikle hissettiklerini tanımlayacak bilgi birikimine, kelime dağarcığına sahip olmaması ya da tecrübesinin yetersiz olması nedeniyle bunu anlamlandırmakta zorlanacaklardır. Bu da çocukların duygularını bağırmak, çığlık atmak, çok fazla kahkaha atmak gibi abartılı şekillerde ifade etmelerine sebep olabilir. Çocuklar duygularını net olarak anlayıp doğru şekillerde ifade etmeyi öğrenirlerse yaşadıkları yoğun duyguların ardından hayatın normal akışına daha kısa sürede tekrar adapte olabilirler. Ayrıca karşılaştıkları çeşitli problemlere daha kolay çözüm üretebilmekte ve dolayısıyla daha rahat ve mutlu bir yaşam sürebilmektedirler.

Çocukların duygularının farkında olup onlarla başa çıkabilmelerinin bir diğer önemi de duygusal sağlık ve fiziksel sağlık arasındaki bağlantının farkında olmalarının kolaylaşması olarak tanımlanabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0