Çocuğu Anaokuluna Başlayacak Ebeveynlerin Kaygıları

Ebeveynler, çocukları anaokuluna başlamadan önce bazı endişeler duyabilir. Çocuğun kendisinden rahatça ayrılıp ayrılamayacağı, çocuğunun okuldayken yeterince beslenemeyeceği gibi konularda endişe duyan ebeveynler, kaygı duydukları bu durumların yaşanmaması için bazı önlemler alabilirler.

Çocuğu Anaokuluna Başlayacak Ebeveynlerin Kaygıları

Çocuk annesinden ayrılmakta zorluk çekiyorsa ne yapılmalıdır?

Çocukları anaokuluna başlamadan önce kimi ebeveynler, bazı konularda endişe duyuyor olabilir. Bu endişelerin en yaygını, çocuğun annesinden ayrılmak istememesi ve çocuğun okulda olduğu süre boyunca yeterince beslenememesi konularıdır.

Her çocuk anaokuluna başlarken annesinden ayrılmakta zorluk çekmez ancak çocuğun ağlayıp annesinden ayrılmak istememesi de bu süreçte normal bir davranış olacaktır. Bu durumların mümkün olduğunca az yaşanması ve bu konuda duyduğunuz endişeyi en aza indirmek için evde yapabileceğiniz bazı uygulamalardan söz edilebilir.

Anaokuluna başlamadan bir süre önce, çocuğun annesiyle kısa ayrılıklar yaşayarak anneden ayrı kalmaya alışmasını sağlayabilirsiniz. Çocuk evde oynarken, kendi başına bazı oyunlar oynaması, tek başına oynamak istemiyorsa sizin onu tek başına oyun oynaması için teşvik etmeniz ve gelişim dönemine uygun, rahatça yapabileceği şeyleri sizin yapmanızı istediğinde kendisi yapması için teşvik etmeniz işe yarayacaktır. Ayrıca, çocuğun okula başlamasının üzerinden 1-1,5 ay gibi bir süre geçmesine rağmen çocuğunuz okula alışmakta zorluk çekiyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Çocuğu anaokuluna başlayacak ebeveynler neden kaygı duyarlar?

Çocuk anaokuluna başladığında onun aç kalacağını, yeterli beslenemeyeceğini düşünüp bu konuda endişe duyan ebeveynler de olabilir. Okula yeni başlayan çocukların, okula alışana kadar yemek yememesi normaldir. Bu süreçte çocuğa yemek yemesi için baskı yapılmamalıdır. Genellikle çocuklar birkaç ay içinde anaokuluna alıştıklarında düzenli şekilde yemek yemeye başlayacaktır. Çoğu uzman, yeme problemi olan çocukların anaokuluna başlaması yönünde tavsiyeler verecektir. Okuldaki düzenli yemek planı ve diğer çocuklarla aynı anda yemek yemek zorunda olması düzenli şekilde yemek yemesini sağlayacaktır. Çocuğunuz okulda yemek yememek için uzun süre ısrar ettiyse, bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Çocuğun okulda yemek yemeye alışması için evde yapabileceğiniz bazı uygulamalardan da söz edilebilir. Çocuğunuz okula başlamadan önce, yemek yerken bunu kendisi yapması için onu teşvik etmek, yemek yerken uyulacak kurallar koymak, yemeyi sadece belirli saatlerde yemesini sağlamak gibi uygulamalar, çocuğun okulda yemek yeme konusunda mümkün olduğunca az sıkıntı yaşamasını ve bu duruma çabuk alışmasını sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0