EBEVEYNLERİN MESAJLARI AÇIK VE NET OLMALIDIR

Ebeveynin açık mesaj vermesinin en önemli yolu bu sözleri açık, kesin ve saygılı bir iletişim kurarak söylemesidir. Doğru şeye yani çocuğun davranışlarına odaklanılmalıdır. Çocuğa karşı açık ve net olmak doğru anlaşılmak için önemlidir.

EBEVEYNLERİN MESAJLARI AÇIK VE NET OLMALIDIR

Açık mesaj verirken neye dikkat edilmelidir?

Ebeveynlerin öncelikli hedefi çocuğun davranışları olacağından toplum içindeki değeri dikkate alınarak onu küçük düşürmek, utandırmak, suçlamak doğru değildir. Bu yaklaşım çeşitleri çocuğun davranışından dolayı kendisinin yabancı bırakılmasına sebep olabilir. Mesajın açıklığı burada kaybedilebilir. Böyle yaklaşan ebeveyn odaklanmayı yanlış yönlendirmiş olur.

Mesela 5 ya da 10 yaşındaki bir çocuğun kardeşinin saçını çekmesini engellemek için ebeveynin tepkisi, “Birisi senin saçını çekse ne hissederdin?”, “Kimse senin gibi davranmaz!” olmamalıdır. Bu mesajlar çocuğun yaşına uygun uyarıcı cümleler değildir.  “Lütfen elini kardeşinden uzak tut.”, “Kardeşinin saçını çekmeyi bırak.” olabilir. Mesajın doğrudan verilmesi anlaşılırlığını kolaylaştıracaktır.

Ebeveynler, çocukların ne yapmalarını istiyorsa bunları çocuklarına açık ve kesin bir dille, net ve dolaysız mesajlar hâlinde vermelidirler. Verilen mesajlarda en az kelimeyle kafa karışıklığını önleyici sözler anlaşılabilir olmada daha yardımcı olabilir. Mesela ebeveyn çocuğu dışarı çıkmadan odasını toplamasını istiyorsa, “Lütfen, hiçbir şey yapmadan oyuncaklarını topla. Bu oyuncaklarını toplaman ve ders çalıştığın defterle boya kalemlerini de toplaman demek.” şeklinde kurulacak bir cümle daha yararlı olabilir.

Çocuğa karşı neden açık olmak gerekir?

Eğer ebeveynin mesajı, “Bugün dışarı çıkmadan odanda harika bir iş çıkartacağını düşünüyorum.” veya “Lütfen odanı biraz topla.” olursa görece kavramlar içeren cümleler kafa karışıklığına sebep olabilir. Çocuğun davranışlarına odaklanan dolaysız mesajlar çocuğun hayatını kolaylaştıracağı gibi ebeveynin de beklentilerini daha kolay karşılayabilir.

Ses tonu, ebeveynin çocuğun gözünde kararlılığını göstermesi adına önemlidir. Sinirli ya da öfkeli ses tonları çocuğa ebeveynin kontrolünü kaybettiği mesajını verebilir. Ebeveynin ses tonunun katı ve çocuktan yapmasını istediği eylem konusunda kararlı olduğunu çocuğa hissettirmelidir. Ebeveyn bunu bağırarak değil net bir üslupla çocuğa mesajı ileterek yapabilir.

Katı sınırlar sert biçimde belirlenmeyebilir. Ebeveynin çocuğa söylediklerinin ne anlama geldiğini bildirmesi için sesini yükseltmesine, bağırmasına gerek yoktur. Ebeveynin hareketleri söylenen sözlerden daha etkili olabilir.

EBEVEYNLERİN KENDİ EBEVEYNLERİNDEN GÖRDÜKLERİ TUTUMLARI ÇOCUKLARINA YANSITMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0