KURAL KOYMAKTA EBEVEYNLERİN TUTARLILIĞI

Çocuk yetiştirmede sosyal ve kişilik yapısında gelişim için kurallar önemli bir yer tutar. Çocuklarına kural koyan ebeveynlerin bu konuda kendi aralarında ve genel davranışlarında tutarlı olması çocuğun öğrenme sürecini kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Çocuğa evde kural koyma düzeni sağlamak için gereklidir.

KURAL KOYMAKTA EBEVEYNLERİN TUTARLILIĞI

Çocuğa evde kural koyma ve tutarlılık neden önemlidir?

Çocukların bazıları konulan kurallara uyum konusunda isteklidir. Kuralları hayatı kolaylaştırıcı olarak görürler. Ebeveynlerin de örnek olması sayesinde kurallar uyum sağlanabilir konular olarak değerlendirilir. Ancak kimi çocuklar kurallar konusunda sınırları zorlamaya, uyumsuzluğa, aksi davranışlar sergilemeye daha yakındır. İnatçı yapıda çocuklar genelde kurallara uymayı reddederek deneyim yoluyla öğrenmeyi tercih ederler. Bu gibi durumlarda çocuğun kurallara uyumunu kolaylaştıracak en önemli faktör süreklilik ve tutarlılıktır. Anne ve babanın genel davranışlarında ve verilen kararlar konusunda kendi aralarında tutarlı davranışlar sergilemesi çocukların kuralları benimsemesine yardımcı olur.

Çocukların eğitiminde anne ve babaların birbirleriyle aynı doğrultuda yaklaşımları benimsemesi oldukça önemlidir. Buna ek olarak çocuğun sorumluluğunu alan bakıcı, aile büyükleri gibi diğer yetişkinlerin de aynı biçimde yaklaşımlar benimsemeleri gerekir. Eğer çocuk her yetişkinden başka bir yaklaşım görürse bu durumda neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamakta güçlük çekebilir. Örneğin, annenin koyduğu ve uyulmasını beklediği oynanan oyuncakları toplama kuralı baba tarafından esnetilirse çocuk bir dahaki sefere kurala uymayı reddedebilir. Bunun yanında konan kurallar konusunda genel bir yanılgıya sahip hâle gelebilir.

Tutarlı olmak çocuğun öğrenme sürecini kolaylaştırır mı?

Tutarlılık konusu disiplinde oldukça önemlidir. Özellikle kurallara uymakta güçlük çeken çocukların sınırları zorlamayı tercih etmesinin sebebi anne ve babalarının tutarlılığını sınamaktır. Çocuklara karşı gerçekleştirilen her davranış, söylenen sözler gibi mesaj niteliği taşır. Çocuk bir duruma uyum sağlaması bekleniyorken davranışlardan farklı bir mesaj çıkarırsa bu durumda hangisini istiyorsa o mesaja uymayı tercih eder.

Çocuklara içinde bulundukları gelişim çağının yeterlilikleri kapsamında kurallar konmalıdır. Eğer çocuk becerilerinin üstünde bir beklentiyle karşı karşıyaysa bu durumda uyum göstermekte zorluk yaşaması oldukça doğaldır. Örneğin, bir çocuğa artık büyük olduğu için kendi yemeğini kendi yemesi gerektiği benimsetiliyorken bir yandan küçük olduğuna dair mesajlar veriliyor ve küçük oluşu üzerinden kurallar konuluyorsa bu durumda çocuğun kafası karışabilir. Çocuğa büyük veya küçük olarak değerlendirmeden, kendi yeterlilikleri kapsamında kurallar konulmalıdır.

Disiplinin en önemli unsuru olan tutarlılık çocuk eğitiminde oldukça önemlidir. Çocukların kontrol becerilerini gelişmesi, doğru ve yanlış ayrımın öğrenebilmeleri için gerekli olan kuralların tutarlı mesajlar sayesinde öğrenilebileceği unutulmamalıdır.

İNATLA BAŞ ETME YOLLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0