ÇOCUKLARA ÇİZGİYİ ÖĞRETMEK

Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Bu nedenle çocukların resmin temellerinden biri olan çizgiyi öğrenmesi gerekir. Böylece çocuklar çizgilerden yola çıkarak neler yapabileceklerini görmüş olurlar. Çizgi nasıl çizilir bakalım.

ÇOCUKLARA ÇİZGİYİ ÖĞRETMEK

Çocuklara çizgi çizmesini nasıl öğretebilirsiniz?

Çocukların çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilmeleri onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmasını sağlar. Çocukların sahip oldukları bu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri için kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları vardır. Normalde çocuklar destek almadan da kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulabilirler. Fakat ebeveyn desteği ve yönlendirmesi sayesinde sahip oldukları potansiyelin daha kalıcı olması sağlanabilir. Böylece çocuklar, büyüdüklerinde de yaratıcılıklarını koruyabilirler.

Çocukların kendilerini ifade edebilmek için en çok tercih ettiği yöntemler sanatsal faaliyetlerdir. Sanatın tüm faaliyetleri çocuğun kendisini ifade edebilmesi için ona özgür bir alan sunabilir. Fakat resim, uygulaması ve ulaşılması en kolay sanat dalı olduğu için çocuklar resim yapmayı daha çok tercih edebilir. Resim, belirli ögelerden oluşur. Bu ögelerin temeli de çizgidir. Ufak bir çizgi, birçok ürünün ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle, çocukların çizgiyi öğrenmesi önemlidir. Çocuklar 1-2 yaş civarında kalemi ellerine aldıklarında gelişigüzel karalama yaparlar. Bu karalamalar onların ileride yapacakları çalışmaların ilk adımı olacaktır.

Çizgi nasıl çizilir?

Çizgi, noktaların bir araya gelmesinden oluşur. Çizgiler genelde bir yön, hareket ya da şekil bildirirler. Çizgiler bir araya gelerek bir kare, “+”, “-“ ya da “x” işaretlerini meydana getirebilir. Çizgiler, incelikleri ve kalınlıkları sayesinde belirli duygular yansıtılabilir. Örneğin kalın çizgiler gücü temsil ederken, ince çizgilerse tam tersini ifade ediyor olabilir. İleriki seviyelerde çizgilerin kalınlık ya da inceliğiyle resimde derinlik hissi oluşturulabilir. Çizgiler koyu-açık, ince-kısa gibi şekillerde devam eder. Bazı çizgiler dalgalı olabilir.

Çocukların çizgileri nasıl kullandıkları, kişilik özelliklerine ya da yakında yaşadığı duyguları da yansıtabilir. Kalın çizgiler tehdit, tehlike gibi durumlarda tercih edilebilir. Sakin hisseden bir çocuk kalın ve koyu çizgiler yerine ince çizgiler tercih edebilir ya da çocuk içine kapanık olabilir. Çocuğun kendini ifade ederken çizgileri nasıl kullanacağını bilmesi, onun daha özgün işler çıkarabilmesini sağlar.

ÇİZGİLERİ ÖĞRENMEYE YARDIMCI OLABİLECEK ETKİNLİKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0