Çalma Alışkanlığı

Çocuklarda bir şeyleri izinsiz alma alışkanlığı etik değerleri gelişmediği için oldukça olağandır. Ancak çalmak toplumun işleyişi açısından yasak kabul edilen bir durum olduğundan, çocuğunuza bunun yanlış bir eylem olduğunu öğretmeniz oldukça önemlidir. Çocuğunuzun psikolojisini etkilemeden bunun yanlış olduğunu söylemeniz ve bu huydan vazgeçirmeniz gerekir.

Çalma Alışkanlığı

Çocuğun çalma alışkanlığı nereden gelir?

Okulda arkadaşlarına ait eşyaları alıp eve getirmek, marketten bir şeyleri alıp cebine koymak veya bir yakının evinden küçük bir obje almak küçük çocukların sıklıkla yaptıkları bir şeydir. Bu davranışları yaş grubuna göre değerlendirip müdahale etmek önemlidir. Örneğin çocuğunuz iki yaşındaysa her şeyi kendisinin kabul ederek yaşadığı için birine ait bir eşyayı eve getirmesi veya marketteki bir şeyleri cebine atması oldukça normaldir. Çünkü bu yaşlarda çocuklar her şeye sahip olduklarına inanırlar. Ancak çocuklar üç-dört yaşlarına geldiklerinde bazı şeylerin kendine ait olmadığının ve izinsiz almanın yanlış olduğunun bilincine varmaya başlar. Yine de sahiplik dürtüsüne karşı koyamayarak bir şeyleri çalabilir.

Bir yetişkin için kabul edilemeyecek çalma eylemi çocuklar için normal olabilir. Bu yüzden çocuğunuz böyle bir davranışta bulunduğunda yapacağınız en büyük hata ona kızarak yargılamanız olacaktır. Oysaki çocuğunuzun marketteki bir şeyi cebine koyması onun için sokaktaki bir taşı alıp eve getirmesinden farksızdır. Bu duruma ilk olarak kızmak yerine sakince karşılayarak açıklamayı deneyebilirsiniz. Bunun görmezden geleceğiniz bir şey olmadığını ve çözmek zorunda olduğunuzun da bilincinde olmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Çocuğun çalma alışkanlığını nasıl azaltabiliriz?

Çocuğunuza yaptığının yanlış olduğunu, başkalarına ait eşyaları izinsiz almanın doğru olmadığını anlatırken onu incitecek kelimeler kullanmamalı ve net konuşmalısınız. Üç yaşında bir çocuk için yasalardan bahsetmeniz sizi anlamamasıyla sonuçlanabilir. Bunun yerine yaptığının doğru olmadığını, başkasının eşyalarını alırken izin almak veya marketten bir şeyleri para vererek satın almak gerektiğini basitçe anlatın.

Eğer çocuğunuzun birinin evinden veya bir arkadaşından bir şey çaldığını fark ettiyseniz onu suçlamayın. Aldığı şeyi geri götürmesini ve bu yaptığının doğru olan olduğunu bilmesini sağlayın. Eğer bir marketten bir şey çaldığını gördüyseniz birlikte geri götürün. Ancak çaldığı şeyi ödeyip satın almayın. Çünkü böyle yaptığınız takdirde bundan sonra almak istemediğiniz her şeyi size aldırmak için bu yolu deneyecektir.

Çocuğunuzun çalma davranışının önüne geçmek istiyorsanız ona iyi bir rol model olun. Siz hak ve özgürlüklere karşı sorumlu davranışlar sergilediğinizde çocuğunuz da sizi örnek alacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0