BOŞANMA DURUMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ebeveynlerin boşanması durumunda çocukların etkilenebileceği bazı durumların oluşacağı söylenebilir. Boşanma durumlarında ebeveynlerin, çocukların nasıl etkileneceğinin ve çocuklara karşı nasıl davranılması gerektiğinin farkında olması gerekir. Boşanmada dikkat edilmesi gerekenler nedir gelin beraber bakalım.

BOŞANMA DURUMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Boşanmada dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Anne ve babalar, boşanma durumunda istemeyerek de olsa çocukları olumsuz yönlerde etkileyecek davranışlar sergileyebilirler. Bu durumun ebeveynlerin birbiriyle rekabet içinde olduğu zaman yaşanma ihtimalinin daha fazla olabileceğini söylemek mümkündür.

Boşanma durumlarında anne veya babanın bir diğer ebeveyni kötülemesi, çocuğun diğer ebeveyn ile görüşmesinin kısıtlanmaya çalışılması ya da ebeveynlerden birinin boşandıktan sonra çocukla da görüşmek istememesi gibi durumlar çocukları birçok yönde olumsuz etkileyebilir. Ebeveynlerin birbirleriyle rekabet içinde olup çocuğu kazanmak için onun her isteğini yerine getirmeye çalışması da çocuğu olumsuz etkileyecektir.

Anne ve babası arasında bir seçim yapmak zorunda olduğunu hisseden, anne ve babasının rekabetine tanık olan çocuklarda tedirginlik, endişe gibi duyguların ortaya çıkması mümkündür. Bu tür duygular geliştiren çocuklar, ebeveynlerinin kendisini sevmediğini düşünüp anne ve babasının kendisi yüzünden ayrıldıkları kanaatine varabilir.

Boşanma durumlarında anne veya babanın bir diğer ebeveyni kötülemesi çocuğu nasıl etkiler?

Kendini suçlayıp ebeveynlerinin kendisini önemsemediğini ve sevmediğini düşünen çocuklarda ebeveynlerinin dikkatini çekmek için fazla hareketlilik ve yaramazlık. Gerçek olmayan bedensel rahatsızlıklar ifade etme gibi davranışlar görülebilir. Böyle bir durumun içinde bulunup bundan olumsuz etkilenen çocuklar, anne ve babasının ayrılığının kötü ve ayıp bir durum olduğunu düşünüp sosyal çevresinden bu durumu saklama veya bu konu hakkında yalan söyleme gibi davranışlar sergileyebilir. Boşanma sürecinde anne ve babasının rekabetine tanık olan çocuklar, onları görmezden gelme gibi davranışlar da sergileyebilirler.

Anne ve babasının boşanma sürecinde rekabetine tanık olan çocuklarda akademik başarısızlık, altına kaçırma, saldırgan ve huysuz davranışlar sergileme gibi etkiler de görülebilir. Çocuğun boşanma durumundan en az derecede etkilenmesi için ebeveynlerin davranışlarına dikkat etmeleri gerekebilir.

Anne ve babaların boşandıktan sonra bile zaman zaman çocuklarıyla birlikte bir araya gelmeleri. Çocuğun hem annesinin hem de babasının yanında zaman geçirmesine müsaade etmeleri uygun olacaktır. Çocuğa boşanmanın ne olduğunu onun anlayabileceği şekilde ifade etmek Ebeveynlerin birbirlerine karşı olumsuz sözler sarf etmemesi de dikkat edilmesi gereken davranışlar arasındadır. Ebeveynlerin rekabet içinde olmadan bu tür davranışlar sergilemesi, çocuğun bu süreçte mümkün olduğunca az miktarda olumsuz etkilemesine yol açabilir.

ÇOCUĞUN DUYMAZLIKTAN GELMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0