Beze Geri Dönmeyin!

Tuvalet eğitimi hem çocuklar hem de ebeveynler için önemli bir dönemdir. Bu dönemde sizi başarıya taşıyacak en önemli davranış şekli sabır ve dikkatli bir gözlemci olmaktan geçiyor!  

Beze Geri Dönmeyin!

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Nasıl ki dokuz aylık bir bebeğe kasları henüz hazır olmadığı için yürüme öğretilemiyorsa basit birkaç kelimeyi konuşamayan bir çocuktan da fiziksel ihtiyaçlardan biri olan boşaltımı haber vermesini beklememek gerekiyor. Konuşabilen bir çocuğun bezi üç dört saatten uzun kuru kalıyorsa ve idrarının büyük bir bölümünü tek seferde yapabiliyorsa bu durum eğitime başlayabileceğinizi işaret eder. “Artık tuvaletini bizim gibi normal tuvalete yapmayı öğrenmen için sana yardımcı olacağım. Bugün sana bunun için bazı şeyler alacağız.” gibi bir başlangıç tercih edilebilir. Tuvalet eğitimi sürecinde patron, bebeğinizdir. Dolayısıyla siz, yalnızca yardımcı olan kişi olabilirsiniz. Bu eğitim için en uygun dönem yaz mevsimidir. Eğer bebeğiniz hala eğitim almadıysa Ağustos ayını başlangıç olarak alabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi konusunda doğru zamanı belirleyen en önemli gösterge çocuğun hareketleri oluyor. Ayrıca birkaç kelime konuşarak ya da göstererek kendini ifade edebilmesi gerekiyor. Çocuklardaki bazı işaretler tuvalet eğitimi için hazır olduklarının göstergesi oluyor. Asıl önemli nokta bu işaretleri okuyabilmek. Kaka ya da çiş yaptıktan sonra rahatsız olması ya da yaptıktan sonra göstermesi, tuvalete gitmek konusunda ilgisinin artması ve gün içinde üç saatten fazla kuru kalması çocuğun hazır olduğunu gösterir. Hazırlık döneminin bir diğer adımı ise uygun bir lazımlık almak oluyor. Mümkünse alışverişin çocukla birlikte yapılması ve birkaç gün çocuğun buna alışmasını beklemek gerekebilir. Minimum bir hafta da tamamlanabilen bu süreç çocuğa göre altı aya kadar uzayabilir. Bu sebeple ilk denemeler sonrasında bir hafta içerisinde çocuk bu durumu reddediyorsa ara verip beklemek gerekebilir. Bir hafta ya da bir aya kadar uzayabilecek bekleme sürecinde anne ve babanın hayal kırıklığı yaşayarak tepki vermesi süreci çok daha zor bir noktaya getirebilir.

Tuvalet eğitimi sırasında kazandırılması gereken alışkanlıklar nelerdir?

Tuvalet eğitimi sırasında kazandırılması gereken bir diğer alışkanlık ise temizlik ve hijyendir. Çocuklar, tuvaletini tamamladıktan sonra nasıl silinmesi ya da yıkanması gerektiğini, tuvalet kağıdı kullanımını ve sifon çekmek gibi hijyen kurallarına yabancıdırlar. Bu kuralları öğrenmek için ebeveynlerine ihtiyaç duyarlar. Özellikle el yıkama alışkanlığı konusuna çok önem verilmesi gerekiyor. Bu noktada aileler kendileri için uygun yöntemi belirleyebilir. Renkli sabunlar kullanmak, elleri yıkarken şarkı söylemek gibi davranışlar bu süreci kolaylaştırabileceği gibi daha keyifli hale getirebilir. Tuvalet eğitimi sırasında yaşanabilecek kazara kaçırmaların bu sürecin bir parçası olduğunun unutulmaması gerekir. Ayrıca çocukların yaşadıkları bu durum karşısında asla cezalandırmamak gerektiğini de unutmayalım.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0