BESLENME İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Beslenme ile ilgili merak edilenler makalemizde derledik. Beslenme ile ilgili merak edilenler nelerdir?

BESLENME İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Beslenme ile ilgili merak edilenler nelerdir?

Soru: Süt içmek anne sütünü arttırır mı?

Cevap: Hayır arttırmaz. Sütünüzü arttırabilecek en iyi yöntem bol su içmek olacaktır.

Soru: Lohusayım, sakatat yemem sorun oluşturur mu?

Cevap: Hijyenik şartlarda hazırlanmışsa zararı yoktur hatta fazlasıyla faydalıdır. Örnek verilebilecek yararlarından biri bağırsak florasının düzenlenmesine yardımcı olmasıdır. Özellikle paça ve işkembe çorbası zengin kolajen ve protein içerdiğinden dolayı anne sütünün artmasına yardımcı olur.  

Soru: Bira içmek sütü arttırır mı?

Cevap: Bira, arpadan üretildiği ve mayası çeşitli vitamin, minareller içerdiği için doğal östrojen kaynağıdır. Bu nedenle süt yapımını çoğaltır fakat alkolsüz olmasına dikkat edilmelidir.

Soru: Bebeğimi altı aydır sadece anne sütüyle besliyorum ve kilo aldığını gözlemledim. Endişelenmeli miyim?

Cevap: Bebekler sadece anne sütüyle beslenmelerine rağmen fazla kilo almaları gayet normal bir durumdur. Özellikle kilo alma hızıyla boy uzama orantısı eşitse hiçbir sorun yoktur. Fakat altıncı ayınızın bitiminde bazı önlemler almanız gerekebilir. İleri dönemlerde karbonhidrat içeren besinleri azalttığınız takdirde sorun ortadan kalkacaktır.

Soru: Emzirme döneminde bebeğe omega-3 ve D vitamini verilmeli mi?

Cevap: İlk altı ay boyunca bebek sadece anne sütüyle besleniyorsa sizin aldığınız omega-3 anne sütüyle bebeğe geçer. Fakat D vitaminini, hem bebeğin hem annenin alması daha faydalı olacaktır.

Soru: Doğumla birlikte oldukça kilo aldım. Bebeğimi emzirdiğim için diyet yapmak istemiyorum. Spor yapsam sütüm etkilenir mi?

Cevap: Daha fazla kilo almamanız için mutlaka hamur işi ve şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bol miktarda sebze, salata ve lif içeren gıdalar tüketmek kilo vermeniz için yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca çok ağır sporlar yapılmadıkça sütünüzde azalma olmaz. Tam tersine emziren annelere egzersiz önerilmektedir çünkü hareket etmenin anne sütünü arttırdığı gözlemlenmiştir.

Soru: Sadece anne sütüyle beslediğim bebeğime yaz aylarında su vermeli miyim?

Cevap: Anne sütü o kadar mucizevi bir şeydir ki en sıcak yaz aylarında bile bebeğin ekstra suya ihtiyacı yoktur. Çünkü annenin vücudu, hava ne kadar sıcaksa sütü de bir o kadar sulu üretilir.

Soru: Vejetaryenim, çocuğumu sadece anne sütüyle besliyorum. Sütümde sorun var mıdır?

Cevap: Vejetaryen olmanız sütünüzü kötü yönde etkilemez. Fakat sütünüzün daha kaliteli olması için yeterli miktarda protein, omega-3, B12, demir ve D vitamini almanız çok önemlidir.

Soru: Bebeğimin çok fazla gaz problemi oluyor. Acaba bunun sebebi benim sütüm olabilir mi?

Cevap: Hayır, bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Tam aksine gazı olan bebekler için en iyi beslenme seçeneği anne sütüdür. Beslenmenizden turp, lahana, süt gibi gaz yapabilecek gıdaları çıkartırsanız sorununuz azalacaktır.

Soru: İkiz bebeklerimi sadece anne sütüyle beslesem sütüm yeterli olur mu?

Cevap: İki bebeği birden beslemek çok zor olabilir. Bunun için sütünüzü arttıracak bol protein ve kalsiyum içeren gıdaları tüketmeniz gerekmektedir.

Soru: Bebeğim bir yaşına geldi. Artık süt vermeyi kesmeli miyim? Bunun için herhangi bir ilaç kullanmalı mıyım?

Cevap: Emzirmeyi kesmek için herhangi bir ilaç kullanmanızı asla tavsiye etmeyiz. Bunun yerine yavaş yavaş azaltarak bırakmasını sağlamak daha mantıklı olacaktır.

Soru: Bebeğim daha beş aylık olmadan emmeyi bıraktı. Fakat emzirmeye devam etmek istiyorum. Ne yapmam lazım?

Cevap: Bazı bebekler emmeyi gereken süreden daha önce bırakabilir. Bunun için sütünüzü bir pompayla, biberona aktararak verebilirsiniz. Muhtemelen bir süre sonra yeniden memeden emmeye başlayacaktır.

Soru: Emziren bir anneyim ve sigara kullanıyorum. Bir sorun teşkil eder mi?

Cevap: Ne kadar fazla sigara tüketirseniz o kadar fazla toksin anne sütüne geçer. Sigarayı bırakmanız en doğru seçenektir. Eğer ki sigarayı bırakamıyorsanız emzirmeden önce değil emzirdikten sonra için.

BEBEĞİNİZ İÇİN EN DOĞRU BİBERON SEÇİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0