Beşinci Ayda Günlük Besin İhtiyaçları

Bu dönemde bebeğinizin günlük ihtiyacı olan kalori, protein, vitamin, kalsiyum miktarını karışılıyor olmalısınız. Beşinci ayındaki bebeğiniz için en uygun besinleri seçmeniz ve gerekli miktarı ayarlamanız oldukça önemlidir.

Beşinci Ayda Günlük Besin İhtiyaçları

Beşinci ayda beslenme programı nasıl ayarlanmalı?

Bu dönemde, bebeğiniz için gerekli olan kalsiyum ihtiyacı, öncelikle anne sütünden ve ek olarak verilen hazır mamalardan karşılanabilir. Fakat katı gıdaya geçiş döneminde, anne sütü tüketimi azalır ve hazır mamalardan karşılanması gereken kalsiyum ihtiyacının, yoğurt, peynir gibi yüksek kalsiyum içeren besinlerle karşılanması daha uygun olacaktır. Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu günlük kalsiyum, iki fincan sütte bulunur. Süt ya da bu kalsiyum oranına denk miktarda kalsiyum içeren farklı gıdalar bir yaşına gelene kadar bebeğiniz için yeterli olacaktır.

C vitamini, bebek gelişimi için en önemli vitaminlerden biridir. Bazı uzmanlara göre 0-6 ay arası bebeklerde günlük C vitamini ihtiyacı ortalama 30-40 mg civarındadır. Bu miktarı karşılayabilecek, bebeğinize uygun katı gıdalarla, doktorunuzdan aldığınız görüşler doğrultusunda bebeğinizin beslenme düzenini ayarlayabilirsiniz.

Beşinci ayda karşılanması gereken protein miktarı genel olarak anne sütünden veya bebeğe verilen hazır mamalardan sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra günde 2-3 çorba kaşığı yumurta sarısı, ortalama 30 gram peynir veya yoğurt günlük gereken protein miktarını karşılamada yeterli olacaktır. Fakat bunları bebeğinize yedirmeden önce bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bebek beşinci ayda hangi besinleri tüketmeli?

Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu kaloriyi hesaplamak için düzenli olarak kalori sayımı yapılması gerekmez. Eğer bebeğiniz, bulunduğu dönemde olması gerekenden daha kilolu ve şişmansa bu durum, büyük ihtimalle bebeğinizin günlük ihtiyacından fazla kalori alıyor olmasından kaynaklıdır. Bu durumun aksine, eğer bebeğiniz olması gerekenden daha zayıf veya içinde bulunduğu dönemin gerektirdiği fiziksel gelişim sürecinin gerisinde ise bu durum, bebeğinizin günlük olarak yeterli kalori alamamasından kaynaklı olabilir. Bu dönem katı gıdaya başlangıç zamanıdır ve bebeğin ihtiyaç duyduğu kalori, protein ve kalsiyum genel olarak anne sütünden sağlanır. Bu süreci doktorunuza danışarak sağlıklı şekilde yönetebilirsiniz.

Katı gıdaya geçiş dönemine kadar, anne sütü veya mamadan karşılanan gerekli yağ ve kolesterolü, katı gıdaya geçişten sonra düzenli olarak takip etmek faydalı olacaktır. Doktorunuza danıştıktan sonra, bebeğinize vereceğiniz peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinin tam yağlı olması bu duruma çözüm olarak gösterilebilir.

Bu dönem içerisinde bebeğinize vitamin desteği de verebilirsiniz. Bebekler için üretilen mineral ve vitamin damlaları gibi ürünler, bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin desteğini sağlayacaktır. Vitamin desteğine başlamadan önce doktorunuza danışıp bebeğinize uygun ürünler kullanma konusunda dikkatli olmayı unutmamalısınız.

Çocuk hastalıkları uzmanınız tarafından bebeğinizde demir eksikliği tespit edilirse uzmanınızın belirtiği miktarlarda demir destekli vitaminleri, mamaları veya demir içerikli besinler olan yumurta sarısı, baklagiller ve et gibi gıdaları kullanabilirsiniz.

Bebekler, 4-5 aylık olana dek, ihtiyaç duydukları sıvının tamamına yakınını anne sütünden karşılarlar. Katı gıdaya geçiş yapılan bu dönemde ise bebeğin aldığı anne sütü oranının azaltılıp, diğer besinlerin tüketimi başladığından bebeğin ihtiyaç duyduğu sıvı miktarının hâlâ tam olarak karşılanıp karşılanmadığına dikkat edilmelidir. Sebze, meyve gibi besinler bir miktar sıvı ihtiyacını karşılasa da bu yeterli olmayabilir.

Ek gıdalarla da beslenmeye başlayan bebeğiniz, bu dönemde “tuz” gibi daha önce tanışmadığı bazı tatlarla karşılaşabilir. Bebeğinizin böbrekleri henüz fazla miktarlarda tuza hazır olmadığından ek gıdalara tuz eklememeniz önerilir. Çoğu gıda zaten tuzu doğal olarak içerisinde barındırmaktadır. Bu miktar bebeğiniz için yeterli olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0