Bebeklikte Gelişim

Bir bebeğin dünyaya geldikten sonraki ilk iki yılını kapsayan bebeklik dönemi yaşam boyu gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde bir bebek fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak gelişir. İki yılın sonunda ilk doğduğu ana kıyasla çocukluk dönemine adım atmaya hazır bir bebek hâline gelir.

Bebeklikte Gelişim

Bebeklik döneminde gelişim nasıl gerçekleşir?

Bir bebeğin korunmaya, özene ve dikkate en çok ihtiyacının olduğu dönem ilk iki yıldır. Bunun sebebi bebeğin henüz yeterliliklerini ve becerilerini kazanmamış olmasıdır. Her şeyi için anne ve babasına muhtaç olan bebek eğer olumlu yönde desteklenirse gelişimi de hızlı bir seyir izler.

Bebekler büyürken geçirdikleri gelişim evreleri iki yol izler. İlki kafadan ayağa doğru gerçekleşen gelişimdir. Doğdukları andan itibaren beyin, duyu organları, dil gibi gelişimleri hızla tamamlanır. Yani kafa ve kafa civarındaki organların gelişimi hızlıdır. Gelişim evrelerinin izlediği ikinci yöntemse merkezden çevreye doğru gerçekleşen gelişimdir. Vücut merkezinde bulunan organlar uç kısımlardakilere göre daha hızlı gelişir. Bebek kollarını hareket ettirmekte sıkıntı yaşamıyorken ince motor becerilerinin zamanla gelişmesi buna örnek olarak verilebilir.

Bebeklikte gelişim nasıl olur?

Bebekler aylar geçtikçe gelişimlerinin izlediği seyirle paralel olarak bazı beceriler kazanır. Gelişim çok yönlü olduğu için bu beceriler de çok yönlüdür. Her bebek için aynı aylarda kesin olarak aynı becerilerin kazanılacağını söylemek doğru olmasa da bebeklerin gelişimi aynı evrelerden geçerek tamamlanır. Yani örneğin, fiziksel gelişim söz konusu olduğunda, bir bebek henüz oturamıyorken yürümeye başlayamaz. Altıncı ay civarında oturmaya başlayan bir bebek zamanla herhangi bir yerden destek almadan oturmaya, daha sonra emeklemeye, bir yerlere tutunarak dik durmaya ve en sonunda da yaklaşık olarak bir yaş civarındayken yürümeye başlar.

Henüz dil ve zihin gelişimleri yolun çok başında olan bebekler etraflarıyla ağlayarak iletişim kurar. Konuşma becerisi de zamanla evrelerden geçerek ve gelişerek kazanılır. Ağlamaya ek olarak gülümsemek de bebeklik döneminde iletişim kurmak için kullanılır. Başlarda yalnızca doğuştan gelen bir refleks olan ve anlamsız olan gülümseme zamanla bilinçli olarak yapılır. Bebeğin çevresiyle kurduğu iletişim zamanla zihinsel ve sosyal gelişimini destekler. Bebekler doğduğu andan itibaren annesiyle arasında kurduğu bağ sayesinde zamanla çevreleriyle de iletişime geçmeye hazır hâle gelir.

Yenidoğanlar dünyaya geldikleri ilk günlerden itibaren büyük bir gelişim gösterirler. İlk iki yıl bebeğin gelişime en açık olduğu değerli bir dönem olduğunda dolayı anne ve babalar tarafından gelişimi desteklemeye özen gösterilmesi önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0