Bebeklik Döneminde Arkadaşlık

Bebeklik, aile içi ilişkiler dışında herhangi bir ilişki fırsatının az olduğu bir dönemdir. Dil becerilerinin, zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal gelişimin de yeterli seviyelerde olmaması bebeklerin arkadaşlık ilişkileri kurmalarını zorlaştırır. Bebekler akranlarına ve sevdikleri yetişkinlere yakın davransa da henüz arkadaşlıktan bahsetmek mümkün değildir.

Bebeklik Döneminde Arkadaşlık

Bebekler birbiriyle arkadaş olabilir mi?

Arkadaşlık hayatın her evresinde bireyleri pek çok açıdan besler ve geliştirir. Bebeklik döneminde henüz gerçek bir arkadaşlıktan bahsetmek mümkün olmasa da bu dönemde kurulan ilişkiler çocukluk evresindeki ilişkilerin temelini oluşturur. Bebekler, akranlarıyla olan arkadaşlıklardan ziyade yetişkinlerle ve ilgi gösteren kişilerle yakın ilişkiler kurmaktan hoşlanırlar fakat akranlarını da sürekli olarak izlerler. Anne-babayla veya yakın hissedilen diğer yetişkinlerle ilgili görünen bir bebeğin ilgisi aslında etrafındaki akranlarının davranışlarındadır.

Sosyal gelişim arkadaşlık kavramı için tamamlanması gereken bir süreçtir. Bebeklik döneminde henüz pek çok gelişim açısından yetersiz düzeyde olan bir çocuk sosyal olarak da gelişim gösteremez. Henüz genel derdi kendi yeteneklerini ve hislerini keşfetmek olduğu için başkalarıyla ilgili değildir. Bunun nedeni sosyal ilişkileri nasıl kuracağını henüz bilemiyor oluşudur. Bebeğin gelişimi ilerledikçe ve ailelerin desteğiyle arkadaşlık ilişkileri kurulur, güçlenir. Aynı gelişim düzeyinde olan iki çocuk kıyaslandığında aileleri tarafından sosyalleşmesi desteklenen çocuğun arkadaşlık kavramını daha erken öğrendiği görülebilir. Aksi durumdaki bir çocuksa yalnızca ailesiyle geçirdiği vakitlerin çoğunlukta olması sebebiyle arkadaşlık ilişkileri geliştirmekte acemidir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklara sosyalleşme fırsatları tanıması büyük önem taşır.

Bebekler gelişim süreleri boyunca çevrelerinde olan biteni izleyerek ve taklit ederek öğrenir. Arkadaşlık ilişkileri bu nedenle önem taşır. Akran olan bebekler birebirlerinin gelişimlerini taklit ederek olumlu biçimde etkileyebilir. Bebeklik dönemindeki basit düzeydeki arkadaşlıklar aslında bebeklere pek çok kazanım sağlar. Paylaşmak gibi temel değerlerin öğreniminin ortaya çıkışı bu döneme rastlar.

Bebeklik döneminde arkadaşlık nasıl olur?

Ailelerin, henüz kendi oyunlarını ve arkadaşlarını seçme kabiliyeti olamayan çocuklarını bu açılardan desteklemesi gerekir. Hem motor becerileri hem de sosyal ilişkileri geliştirici oyun grupları bu anlamda faydalı olabilir. Ayrıca bebekler sosyalleşmeyi bilmedikleri için adım atamayacaklarından anne ve babalar bu açıdan da teşvik edici olmalıdır. Kurulacak arkadaşlık ilişkileri için heveslendirmek, bebekler için ortak ilgi alanları saptayarak aynı paydada birleştirmek, kurulan iletişimi onayladığınızı ve memnun olduğunuzu hissettirmek çocuğunuz için destekleyici olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0