Bebeklerin Karakterleri Karşısında Ebeveynlerin Davranışları

Anne babaların, çocuklarına olan tavırlarını doğru ayarlayabilmesi için onun karakterini tanımaları gerekir. Fakat çocuğun ve ebeveynlerin karakterleri birbirinden farklıysa ortaya zor bir durum çıkabilir.

Bebeklerin Karakterleri Karşısında Ebeveynlerin Davranışları

Bebeğin karakterine göre ebeveynler nasıl davranmalıdır?

Ebeveynler, çocuklarının karakteri karşısında bazen zorlanabilirler. Hareketli bir çocuğa sahip anne baba, onun daha sakin olmasını isteyebilir ya da sakin bir çocuğun daha meraklı olması onları daha çok tatmin edebilir. Bu durum anne babalarda biraz hayal kırıklığı yaratabilir.

Ebeveynlerin, çocuklarının karakterinden dolayı hayal kırıklığı yaşaması kendi beklentilerinden kaynaklanır. Anne babanın karakteriyle çocuğun karakteri örtüşmüyorsa aile içinde iletişim ve davranış sorunları yaşanabilir. Bazı ebeveynler çocuklarıyla sakince evcilik oynamak istiyor olabilir ama çocukları, evin içinde kovalamaca oynamayı tercih edebilir. Özellikle çalışan anne babalar için hareketli bir çocuğa sahip olmak biraz daha yorucu olabilir. Kimi çocuksa farklılıklara açık değildir. Yeni şeylere alışması zaman aldığı için ebeveynlerin programlarını yavaşlatıyor olabilir. Fakat ebeveynler ve çocuklar farklı karakterlere sahip olsalar da sağlıklı bir iletişim kurmaları mümkündür.

Çocuklarda karakter nasıl gelişir?

Çocuğunuzla farklı karakterlere sahipseniz, ona tepki veriş biçimlerinize özen göstermeniz gerekebilir. Çünkü davranış biçiminiz ebeveynliğin kilit noktalarından biridir. İnsanlarda kişilik oluşumu küçüklükten başladığından ona olan tavırlarınız çocuğun kişilik gelişimini etkileyecektir. İşe çocuğunuzu kendi yansımanız olarak değerlendirmemekten başlayabilirsiniz. Bebeğinizi siz doğurmuş ya da ona siz bakmış olabilirsiniz. Fakat çocuğunuz da kendine özgü ayrı bir bireydir. Onun da kendince ihtiyaçları ve olaylara belli bir bakış açısı vardır. Çocuğunuzla aranızda bırakacağınız bu küçük mesafe, ona yaklaşımlarınızı daha doğru değerlendirmenizi sağlayacaktır. Çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarını objektif bir şekilde yargılamak ona olan tavrınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuğunuzun oynamak istediği oyunlar sizi sıkıyor olabilir ya da koşturmak yerine oturarak oyun oynamak istiyor olabilirsiniz. Fakat oyun anları çocuğunuza aittir. Ona kendi istediğinizi yaptırmaya çalışmak suçlu hissetmesine ve hayal kırıklığına uğramasına neden olabilir. Bazı bebekler ailelerini memnun edebilmek için sizin dediklerinizi yapmak isteyebilir ama bu da çocuğun kendi isteklerinden ödün vermesine sebep olacaktır. Onun yerine bebeğinizin hayal kırıklığına uğramadan oynayabileceği bir oyun ortamı oluşturun.

Çocuğunuzun karakterine uyum sağlamaya çalışırken kendinizi yorgun hissedebilirsiniz hatta neredeyse sabrınız tükenmiş bile olabilir. Bu gibi durumlarda verdiğiniz molaları artırmak işinize yarayabilir. Ara sıra çocuğunuzu güvenilir kişilere emanet ederek kendinize zaman ayırabilirsiniz. Bu molalar gücünüzü toparlamanıza yardımcı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0