Bebeklere Verilmesi Sakıncalı Olabilecek Besinler

Henüz bebeklerin yetişkinler gibi beslenmesi birçok nedenden dolayı mümkün değildir. Beş aylık bebeklerin tüketmesinde tehlike oluşturabilecek bazı besin maddeleri bulunabilmektedir.

Bebeklere Verilmesi Sakıncalı Olabilecek Besinler

Hangi besinler bebekler için tehlikeli olabilir?

Bebeğinize verdiğiniz besinlerin ona uygun olmasına büyük önem göstermelisiniz. İçinde bulunduğu döneme uygun beslenmeyen bebekler, vücutlarının alacakları maddelere henüz hazır olmadıklarından çeşitli problemler yaşayabilirler.

Sütsüz krema gibi, taklit gıdalar olarak adlandırılan yiyecekler ve çoğu meşrubatlar, içerisinde bulunabilen, yüksek miktarlarda şeker, yağ ve bazı kimyasal maddeler sebebiyle uygun görülmemektedir. Bazı bitkilerden elde edilen doğal çaylar da her ne kadar yetişkinler için bir problem teşkil etmiyor olsa da bebekler için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İşlem görmüş veya tütsülenmiş et, sosis, sucuk, salam, pastırma gibi gıda maddeleri de içerisinde bu dönemdeki bebekler için gerekenden çok daha fazla yağ, bazı kimyasal maddeler ve bebekler için zararlı kimi maddeler içerebileceğinden bebeklere hiç verilmemeli veya çok nadiren verilmelidir. Tütsülenmiş balıkların da tazeliğini koruması için kullanılan bazı maddeler, bebeğinize zarar verecek nitelikte olabilir.

Bebek için yüksek miktarda kafein ve benzeri maddeler içerebilecek çay, kahve, çikolata, kakao gibi gıda maddelerinin de beş aylık bebeklere verilmemesi uygun olacaktır. Kafeinin bebek için gerekli olan kalsiyum gibi besleyici maddelerin emilimini engelleyici bir özelliği bulunmaktadır. Ayrıca kafein alan bebeklerde sinirli ve huysuz bir ruh hâli görülme olasılığı bulunur.

Ek vitamin içeren maddeleri bebeğinize verirken, mutlaka bebekler için üretilmiş olanları tercih etmelisiniz. Bebeğinize vitamin takviyesi yapmak için vereceğiniz ürünler, yetişkinler ve bebeklerin vitamin ihtiyacının farklı olacağından dolayı onlara fazla gelebilir. Ayrıca bu tür ürünleri kullanırken mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Bebeğinize vereceğiniz suyun da içeriği ve temizliği hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olmanız önemli olabilir. Musluktan veya başka şekillerle elde edilen sular, kirli ve bebeğiniz için “kurşun” gibi zararlı olabilecek bazı maddeleri fazlaca içerebileceğinden dikkatli olmanızda fayda olacaktır.

Bebeğe vereceğiniz balığın yeterince piştiğinden emin olmalı, çiğ balıkla yapılan gıdaları bebeğinize yedirmemelisiniz. Çiğ kalan balıklarda oluşabilecek parazitleri bebeğinizin vücudunun henüz yok edecek kadar gelişmemesi dolayısıyla bu konuya dikkat edilmelidir.

 Tüm bunların önüne geçmek için, şüpheli görülen besin maddelerini bebeğinize yedirmeden önce doktorunuzdan tavsiye almanız bebeğiniz ve sizin için sağlıklı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0