ÇOCUKLARDA İKİ DİL ÖĞRENİMİ VE ANAOKULUNUN ETKİSİ

Uzmanlarımız, 3-6 yaş aralığındaki çocuklarda iki dil öğrenimi ve anaokulunun bu konudaki etkisinin yer aldığı bir makale hazırladı. Konunun ayrıntıları için yazımıza göz atabilirsiniz. Bebeklere ingilizce öğretmek için gerekli desteği sağlayabilirsiniz.

ÇOCUKLARDA İKİ DİL ÖĞRENİMİ VE ANAOKULUNUN ETKİSİ

Bebeklere ingilizce öğretmek neden önemlidir?

3-6 yaş arasındaki çocuklar, aileleri, bakıcıları, öğretmenleri sayesinde iki dil öğrenebilir. Ailede dil öğrenmekle, okulda öğrenmek arasında açık ara fark vardır. Çocuk evde, anne, babayı veya ailenin herhangi bir üyesini taklit ederek ikinci dilini geliştir ve akıcı bir şekilde öğrenebilir. Evdeki öğrenme ortamı doğaldır, okuldaki öğrenmeyse daha çok sınırları çizilmiş müfredatı takip eden bir sıkıştırılmış programdır. Okul ortamında dil öğrenen çocuk sadece yabancı dile karşı bir kulak dolgunluğu ve kelime hazinesi geliştirirken, evde dil öğrenen çocuk ana dili olarak öğrenir ve konuşur.

Psikolojik açıdan ele alırsak iki dil öğrenen çocukların, kendi akranlarıyla kıyaslandığında durumlara karşı daha olgun bir tavır sergilediği, ileriki akademik hayatında daha başarılı olduğu söylenebilir. Bu nedenle, 3-6 yaş arası çocukların merak duygusu ve enerjisini yabancı dil öğrenimine yöneltilmesinde fayda var. Eğer bu yaştan daha ileriki bir dönemde dil öğretilmeye çalışılırsa, başarılı sonuç alınamayabilir çünkü ses ve sözcüklere karşı olan hassasiyet bu dönemde zirvededir.

Bu yaş grubuna dil eğitimi veren kişi mümkün olduğu kadar öğrenmeyi eğlenceli kılmalıdır. Örneğin vücut dili, mimikler, jestler, müzik aletleri, şarkılar, şekiller, resimler etkili bir yöntem olabilir. Daha önce belirttiğim gibi oyun, öğrenmede en verimli yoldur. Gözlemci anne-baba-öğretmen, çocuğun hangi oyuncaklara ilgisi varsa, onu araç olarak kullanabilir. Bir oyun dizayn edip, favori oyuncakları kelime hazinesini geliştirmek için kullanabilir.

Çocuğun iki dil öğrenmesinin anaokulunun etkisi nasıldır?

İngiliz anaokullarında da bu öğrenme aynı metotla ilerliyor. Örneğin (İkinci dili işaret dili olarak kabul edersek) 8 kişilik 3-4 yaş öğrencilerden bir grup belirliyoruz. Onların da bu dönem de en sevdiği oyuncakları ses çıkaran ve hareket edenler olarak seçiyoruz. Öğretmenler şarkıyı açıp hem söylüyor hem de işaret dilinde aynı anlama gelen el hareketlerini yapıyorlar. Çocuklarda da bu sırada öğretmenlere katılıyor ve aktiviteye paralel ilerleyenler öğrenciler oyuncakları kapıyor. Siz de evde yaratıcı oyunlar bulup, ses ve sözcüklerle süsleyebilirsiniz.

Bunun diğer bir artı etkisi de çalışan anne babaların, evde çocuklarıyla geçirebilecekleri kaliteli bir zaman yaratıp, birbirlerini daha iyi tanımak olacaktır.

ÇOCUKLARDA DERİ YOLMA NEDENLERİ VE ATLATMA SÜRECİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0