Bebeklerdeki Algısal Gelişim

Özellikle ilk yılın son ayları, bebeklerin çevrelerinde yaşanan her şeye karşı büyük bir merak içinde oldukları ilk dönemdir. Aynı zamanda bilişsel ve fiziksel gelişimlerinin de yine algısal becerileriyle doğru orantılı olduğu düşünülebilir.

Bebeklerdeki Algısal Gelişim

Bebeklerde algısal gelişim nasıl oluşur?

9 aylık bir bebeğin keşif duygusu yeni yeni artmaya başladığından çevrelerine karşı büyük bir merak içinde olmaları beklenmektedir. Görsel açıdan yaşanan her durum onların ilgisi dâhilinde olabilir. Kendilerine uzatılan herhangi bir cismi (kutu, oyuncak, küp gibi) tutmak için hamlede bulunurlar ve genellikle nesneleri kavrayarak incelemeye başlarlar. Bu ilgi yoğun bir hâl alabilir ve nesnenin görüntüsünün yanında kokusunu ve tadını da merak edebilirler. Nesneyi elleri arasında değiştirip durabilirler ve bazen etrafa fırlattıkları da görülebilir. Henüz daha önce görmemiş oldukları bir nesneye yaklaşırken, onları ellerine almadan önce dikkatle baktıkları da fark edilebilir. Küçük nesneleri, şekerleri veya misket toplarını parmaklarıyla itip kurcalayabilirler. İşaret parmaklarını kullanarak daha uzaktaki bir cismi gösterebilirler. Genelde ilgisini çeken oyuncakları çekmek için (eğer varsa) iplerinden kendilerine doğru çekebilirler. Genelde bu dönemde küçük nesneleri (şeker gibi) işaret ve baş parmaklarıyla tutarak ağızlarına götürebilirler. Nesneleri henüz kendi istekleriyle bir yere koyamasalar da atarak ya da elinden bırakarak yere düşürebilirler. Ayrıca fırlattıkları eşyaların düştükleri yere doğru dikkat kesilebilirler.

9 aylık bebekler, algısal gelişimlerini göstermek açısından bazı eylemleri de yapabiliyor olabilirler. 3 ya da 3,5 metre yakınındaki her nesnenin ve canlının hareketlerini dikkatle izlemeyi severler ve bunu dakikalarca sürdürebilirler. Nesnelerin hareketlerini yine bu kısa mesafeden, doğru yöne doğru bakarak (küçük topun yuvarlanışını ya da odada gezen ebeveyni izlemek gibi) takip edebilirler. 9 aylık bebekler genelde insan seslerine büyük bir ilgiyle tepki gösterirler. Görüş açılarındaysa sese doğru bakabilirler. İlgi çekmek isterlerse bağırmaları ya da ağlamaları gerektiğinin farkında olabilirler. Basit sözleri, adlarını ve uyarıları anlarlar. Yetişkinlerin çıkardıkları sesleri taklit etme içgüdüleri nedeniyle komik sesler çıkarmaya yatkındırlar. Kulak düzeyindeki tüm seslerin yönünü doğru tayin edebilirler ve dikkatlerini o yöne doğru çevirebilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0