Bebeklerde Zararsız Solunum Sesleri

Bebeklerde bazen horlama ve hırıltıya bezeyen sesler, ebeveynlerde paniğe neden olabilir. Duyulan sesler, genellikle gelişimini hâlâ sürdüren solunum yollarından gelir. Detaylı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebeklerde Zararsız Solunum Sesleri

Bebekler neden solunum sırasında değişik sesler çıkarıyor?

İlk sekiz ay içerisinde bebeklerde nefes alıp verirken ya da yemek yerken horultuya benzer seslere rastlanabilir. Genelde ilk kez çocuk sahibi olan ebeveynler bu seslerden endişelenir ve çocuklarında herhangi bir rahatsızlık olabileceğini düşünürler. Fakat bu seslerde endişelenmeyi gerektirecek bir tehlike yoktur.

Bebeklerin bu dönemde çıkardığı sesler, bebeklerin burun ve gırtlağının arka tarafından geçen havanın, üst solunum yollarının iç kısmında yer alan salgı oluşturan bezleri fazla çalıştırmasından kaynaklanır. Çıkan sesler ebeveynlere, bebeklerinin nefes almakta güçlük çektiğini düşündürür. Ama bebekler burunları tıkalı olduğu zamanki gibi nefes alırken güçlük çekmezler. Bu durum damakları daha derin ve burun delikleri geniş bebeklerde daha sık görülür. Bu sesler, bebek büyüdükçe ortadan kaybolur.

Bazı durumlardaysa lıkırtıya benzer sesler duyulabilir. Bu sesleri genellikle bebeğinizi beslerken duyabilirsiniz. Lıkırtı sesleri gırtlaktan ya da ses tellerinden gelir. Bebeğinizin nefes borusu da hâlâ gelişme sürecindedir ve yapısı biz yetişkinlerden farklıdır. “Tracheomalacia” diye adlandırılan, yumuşak ve elastik bir yapıya sahip olan nefes borusu yapısı bu seslere neden olur. Bu durum öksürüğe sebep olmaz. Nefes borusundaki bu durum tıbbi tedavi gerektirmez. Sesler, yumuşak yapıya sahip kıkırdakların zamanla gelişmesiyle ortadan kaybolur. Kıkırdakların gelişmesi çocuklar iki yaşına gelene kadar devam edebilir.

Bebeklerin çıkardıkları garip sesler tehlikelinin habercisi mi?

Bebeğinizde de bezer sesler ve hırıltılarla karşılaşıyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. Büyük ihtimalle doktorunuz da endişelenecek bir şey olmadığını söyleyecektir. Doktorunuza danışmadan önce bebeğinizi gözlemlemeniz faydalı olabilir. Uykusunda çıkardığı sesler sırasında bebeğinizin rahat nefes alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Bebeğinize yemek yedirirken sesler duyuyorsanız bu seslerin öksürüğe sebep olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Nefes alıp vermede zorluk çekip çekmediğine dikkat edin. Eğer bunlar olmuyorsa muhtemelen ortada endişe edecek bir durum yoktur. Ama içinizin rahat etmesi açısından bir dahaki doktor ziyaretinde bu durumu dile getirebilirsiniz.

Ancak bebeğinizin sekiz ayı doldurduktan sonra garip sesler ve hırıltılar çıkarmaya başladığını gözlemlerseniz derhâl doktorunuza başvurun. Sonradan oryaya çıkan bu sesler, ortada başka bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0