TUVALET EĞİTİMİ KONUSUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ebeveynlerin, çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmaya başlamadan önce, bu konu hakkında bazı bilgilere sahip olmaları yararlı olabilir. Çocuklarda tuvalet eğitimine başlamak için uygun dönemi bilmek ve tuvalet alışkanlığı kazandırırken nasıl davranılması gerektiğini öğrenmek ebeveynlerin işini kolaylaştırabilir. Bebeklerde tuvalet eğitimi hakkında bilmeniz gerekenleri makalemizde bulabilirsiniz.

TUVALET EĞİTİMİ KONUSUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Bebeklerde tuvalet eğitimi hakkında bilmeniz gerekenler nedir?

Çocuklar tuvalet alışkanlığı kazanmak için ebeveynlerinden destek görmeye ihtiyaç duyacaktır. Çocukların tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için anne ve babaların çocuklara bu konuda eğitim vermeye çocukların kas kontrolünün gerekli düzeyde geliştiği 2-3 yaşlarından itibaren başlanması gerektiği söylenebilir.

Çocuklar genellikle 15 aylık olmadan önce tuvalet eğitimi için gereken lazımlık veya benzer materyallere kendi başlarına oturabilme becerisini geliştiremeyecektir. 15 aylıktan daha küçük olan çocuklar önce tuvaletini altına yaptıktan sonra bunu ebeveynleri söylemeyi daha sonra da tuvaletini yapmak üzereyken bunu ebeveynlerine anlatmayı öğrenecektir. Ancak bu dönemde çocuklar tuvaletlerini tutabilme becerisini henüz kazanamayacaktır.

2 yaşına gelen çocuklar genellikle tuvaletleri geldiğinde bunu vaktinde ebeveynlerine anlatmayı öğrenebilir. 2-2,5 yaş civarında bulunan çoğu çocuk, tuvaletleri geldiğinde kıyafetlerini çıkarıp lazımlığa tek başına oturabilmeyi öğrenebilir. Ancak bu dönemde bulunan çocuklar tuvaletin ardından temizlenme işlemini tek başlarına gerçekleştiremeyecektir. 2,5 yaş civarında bulunan çocukları gece tuvalet ihtiyacını gidermesi için uyandırmak yatak ıslatmalarının önüne geçebilir.

Çocuklar 3 yaşlarına geldiklerinde altına kaçırma oranı azalabilir. Bu dönemde tuvaletini tutabilen çocuk, tuvaleti geldiğinde son ana kadar beklemeyi tercih edebilir. 4-5 yaş civarında bulunan çocuklarda ise zaman zaman yatak ıslatmalar görülebilse de gece uyanıp tuvalet ihtiyaçlarını gidermeyi genellikle öğrenmiş olacaklardır.

Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken anne ve babaların çok sert davranmamaya özen göstermeleri gerekir. Tuvalet eğitimi sırasında anne ve babaların telaşlı, sert ve çocuğu zorlayıcı davranışlar sergilemeleri çocuklarda çeşitli davranış bozukluklara meydana çıkarabilir. Tuvalet eğitimine çok erken başlamak da uygun olmayacaktır. Çok erken ve uygun olmayan tavırlarla gerçekleştirilmeye çalışılan tuvalet eğitimi çocuklarda duygusal dengesizliğe de yol açabilir.

Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken onların hazır olup olmadıkları da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin çocuk, lazımlığa oturtulduğunda ağlamaya başlıyorsa oturmaya devam etmesi için ısrar edilmemelidir. Çocukların hazır olmadığı gözlendiğinde tuvalet eğitimi için bir süre daha beklemek daha faydalı olacaktır.

ÇOCUKLARIN UYKUSUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0