BEBEKLERDE TERK EDİLME KORKUSU

Bebekler doğdukları andan itibaren fiziksel gelişimleriyle birlikte zihinsel gelişimlerini de sürdürürler. Gözlemleyerek edindiği bilgilerle, zihinsel gelişimini sürdüren bir bebeğin algısı değişim gösterir. Çocuğun dünyayı yeni bir şekilde algılaması onun tedirgin olmasına neden olabilir. Bu süreçte kendini güvensiz hisseden bebeğe, ebeveyn olarak yanında olduğunuzu göstermeniz gerekebilir. Bebeklerde terk edilme korkusu neden görülür?

BEBEKLERDE TERK EDİLME KORKUSU

Bebeklerde terk edilme korkusu neden görülür?

Yenidoğan bebek hızlı bir şekilde hem fiziksel hem de zihinsel gelişimini sürdürmeye başlar. Bebeklerin zihinsel gelişimi, genellikle çevrelerini gözlemleyerek edindikleri bilgilerle devam eder. Öğrenilen her yeni bilgi, bebeğin dünyayı algılama şeklinde değişikliğe neden olabilir. Bu durum bebeklerin tedirgin hissetmesine neden olabilir. Çocuğun dünyaya bakış açısı değiştikçe kendini güvensiz hissedecektir. Bu durumda bebeğinizin biraz zamana ve sizin desteğinize ihtiyacı olacaktır.

26 haftalık bir bebek, nesneler arasındaki mesafeleri fark etmeye başlar. Bebekler bu mesafeleri daha önce görse de şu andaki gibi algılayamazlar. Edindikleri bu yeni bilgi, nesneleri ve insanlara bakış açısını değiştirir. Bebekler en çok annelerine ihtiyaç duydukları için onlardan ayrılmak istemezler. Annesi ile arasındaki mesafenin arttığını gören bebek korkuya kapılabilir. Çocuğunuz artık istediğiniz zaman onu bırakabileceğinizi bilir. Bu durum da çocuğunuzda terk edilme korkusuna neden olabilir. Emeklemeye henüz yeni başlamış bebeğiniz, aranızda mesafe söz konusu olduğunda size ulaşamayacağını bilir ve sizin onu terk edeceğinizi düşünebilir. Bu durum çocuğunuzun kendisini çaresiz hissetmesine neden olur. Çocuk, annesiyle arasındaki mesafeyi koruyabilmek için annesinin yanından ayrılmak istemeyecektir. Gün geçtikçe bebeğiniz bu durumu kabuldense de ona yardımcı olmanız gerekir. Bebeğinize vereceğiniz destek, bu süreci daha kolay atlatmasını sağlayabilir.

Bebeğiniz, terk edilme korkusu yaşadığında güvenli hissetmesini sağlayacak davranışlarda bulunmaya çalışabilirsiniz. Bebeğinizi daha sık kucağınıza almak ve yanında daha fazla bulunmaya çalışmak endişelerini gidermesine yardımcı olabilir. Odayı terk etmeniz gerektiği durumlarda, bunu çocuğunuza önceden söyleyebilirsiniz. Diğer odaya geçerken bebeğinizle konuşmaya devam etmeniz daha güvende hissetmesini sağlayabilir. Hatta geri döndüğünüzde “ce-ee” minvalinde bir giriş yaparak bunu bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Yanından uzaklaşmanız gerektiği zamanlarda bebeğinizin sizi takip etmesine izin verebilirsiniz. Bebeğinize, odadan çıkacağınızı söyleyerek uyarabilir ve peşinizden gelmesi için bekleyebilirsiniz. Çocuğunuzun size yetişebilmesi için, hızınızı ona göre ayarlamaya çalışmanız daha faydalı olabilir. Bebeğiniz böylece aranızdaki mesafe kontrol edebileceğini görebilir. Çocuğunuzun bu duruma alışması birkaç hafta sürebilir. Bu süreçte bebeğinize sağlayacağınız güven, tedirginliğinin azalmasını kolaylaştıracaktır.

EVİN DIŞINDA BEBEĞİNİZLE YAPABİLECEĞİNİZ AKTİVİTELER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0