Bebeklerde Sosyal Beceriler ve Oyun

7-9 ayları arasında yaşanan gelişim döneminde, bebeklerin özel bir bağlılık geliştirdikleri kişilerden (en başta anne) ayrı kaldıklarında bu duruma büyük bir tepki gösterdikleri ve ağladıkları bilinmektedir. Bu duruma ayrılık endişesi de denebilir. Bu dönemde genel olarak bebeklerin hızlı bir biçimde sosyal beceriler edindikleri görülebilir.

Bebeklerde Sosyal Beceriler ve Oyun

Bebeklerde sosyal beceri nasıl gelişir?

Bebeklerin anne ve babalarından sonra, ilk defa gördükleri yabancılara karşı tutumları zaman içinde değişmektedir. 8. ile 12. ay arasında görülen yabancılara karşı korku hissetmeleri normal bir durumdur ve çoğu zaman da bu duygu yaşanabilir. Diğer taraftan yine zaman içerisinde yabancılar ile tanıdık kişiler arasındaki ayrımı yapabilecek sosyal becerileri kazanmaya başlayabilirler. Yabancıların ilgili veya sevecen davranışlarına karşı bir tepki oluşturmadan önce güven duymaları gerekmektedir. Böyle hâllerde genelde bebekler güven duygusu oluşana kadar tanıdıkları kişilere tutunur ve yüzlerini gizlerler.

9 aylık bebeklerin el becerileri nasıl gelişir?

9 aylık bebeklerin el becerileri gelişmeye başladığından özellikle sevdikleri besinleri tutarak, ısırarak ve çiğneyerek yiyebilirler. Diğer taraftan beslenme sırasında biberon ya da şişeyi kavrayarak tutabilirler. Yine bu dönemde yavaş yavaş kaşık tutmaya da alıştıkları görülebilir. Bu evrede, bebekler istemedikleri bir durumla karşılaştıklarında, kızdıklarında ya da öfke hissettiklerinde bunu ifade edecek sesler çıkarabilir, ağlayabilir, az da olsa bağırabilir, bedenlerini geri çekerek tepki gösterebilirler. Merak duygusunun artmaya başladığı bu aylarda bebekler hâlen merak ettikleri her cismi ağızlarına götürebilirler. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda varken bebek güvenliğini riske atacak küçük ve yutulabilir cisimlerin de etraftan kaldırılmaları gerekebilir.

9 aylık bebeklerin motor gelişimleri, önceki aylara göre daha iyi düzeydedir. Oyuncaklarını kavrayabilirler ve istenildiği takdirde başka birisine doğru uzatabilirler. Ancak henüz eşyaları düşürmeden bırakacak yetkinlikte değillerdir. Bilişsel gelişimlerinin bir sonucu olarak da sevdiği ya da istediği oyuncakları gizlendikleri yerlerden bulabilirler. Yastığın altına ya da başka bir nesnenin arkasına koyulan cisimleri takip ederek basit bir yer yön tayini yapabilirler. Yine bu dönem bebekleri giydirilirken her zaman olmasa da ebeveynlerine yardımcı oldukları görülebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0