Bebeklerde Sık Görülebilen Cilt Bozuklukları

Bebeklerin cildi, düşünülenin aksine doğduktan hemen sonra bile pürüzsüz olmayabilir. Ebeveynlerin, bebeklerin cildinde görülebilecek bazı durumlar ve yaygın cilt hastalıkları konusunda bilgi sahibi olması avantaj sağlayacaktır.

Bebeklerde Sık Görülebilen Cilt Bozuklukları

Bebeklerde görülebilen cilt bozuklukları nelerdir?

Çoğu bebek, cildinde lekelerle, morluklarla veya kabarıklıklarla doğabilir. Doğumun ardından birkaç hafta boyunca bebeğin cildi kuru ve pullu bir yapıda olacaktır. Ciltte döküntüler, elde ve ayaklarda morluklar yeni doğan bebekler için normaldir ve birkaç hafta sürebilir. Bebeklerde görülen çoğu cilt sorunu kolayca iyileştirilebilir veya kendiliğinden son bulur.

Bebeklerde görülebilecek yaygın cilt hastalıklarından bazılarının milia, akne, eritema toksikum, püstüler melanoz, konak, egzama, kontakt dermatit ve salyanın neden olduğu döküntüler, impetigo ve pamukçuk olduğu söylenebilir.

Cildinde milia görülen bebeklerde bu durum, burunda, çenede ve yanaklarda küçük ve beyaz kabarcıklar hâlinde otaya çıkar. Bunlar kabarcık gibi görülse de pürüzsüz bir yapıda olacaktır. Milia görülen bebeklerin cildini günde bir kez ılık su ve bebekler için üretilmiş sabunla yıkayabilirsiniz. Herhangi bir losyon kullanmamaya veya bu lekeleri sıkmamaya dikkat etmelisiniz.

Bebeklerde görülebilen cilt bozukluklarının belirtileri nelerdir?

Bebek akneleri, sırtta, göğüste, yüzde ve boyunda kırmızı leke ve kabarıklık şeklinde görülür. Akne görülen bebekleri günde bir kez bebek sabunuyla yıkayabilirsiniz. Bebeği yıkarken bebek yağı veya başka herhangi bir madde kullanmamalısınız.

Doğumdan sonra veya doğumdan sonraki birkaç gün içinde görülen eritema toksikum, çevresi pembe veya kırmızı bir deriyle kaplı küçük sarı ya da beyaz kabartılar şeklinde görülür. Bu cilt sorunu, genellikle bebeğe herhangi bir rahatsızlık vermez ve bulaşıcı değildir.

Püstüler melanoz, küçük beyaz lekeler hâlinde bebeğin cildinde görülebilir. En çok boyun kıvrımlarında, omuzlarda veya göğsün üst kısmında görülür. Çabuk kuruyan ve soyulan bu lekeler genellikle bir süre içinde kendiliğinden kaybolur.

Bebeğin kafasında kızarıklık ve pullu bir yapıya, konak adı verilen cilt bozukluğu sebep olabilir. Yaygın olarak görülen bu cilt bozukluğu genelde doğumdan sonraki ilk haftalarda ortaya çıkar. Bebek şampuanlarıyla bebeğin kafasını yıkamak, bu sorunun azalmasına katkı sağlayabilir. Konak, genelde bebeğe rahatsızlık vermez ve kendiliğinden geçer ancak bebeğin boynuna ve vücudunun diğer yerlerine sıçraması durumunda doktorunuza danışmak faydalı olacaktır.

Egzama ise çoğunlukla bebeğin dirseklerinin veya dizlerinin, kuru, pullu bir yapıda ve kaşıntılı olmasına sebep olabilen bir cilt bozukluğudur. Çoğu zaman sınırlı bir bölgede görülen egzama eğer yaygınlaşırsa doktorunuza danışmanız gerekebilir. Bebeğinize sadece bebek için üretilen sabunlarla yıkamak, pamuklu kıyafetler giydirmek, banyodan sonra bebeğe uygun bir nemlendirici kullanmak, bebeğin uyuduğu yerdeki toz tutabilecek eşyaları kaldırmak, egzamanın tekrar etmesini büyük ölçüde önleyecektir.

Bebeğin tenine değen maddelerin cildi tahriş ederek alerjiye neden olması kontakt dermatitin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Kırmızı, kuru ve kabarcıklı döküntüler hâlinde görülen bu cilt bozukluğuna neyin sebep olduğunu tespit ederek bebeği o maddeden uzaklaştırdığınız zaman bu durum büyük ihtimalle geçecektir.

İmpetigo ise bulaşıcı olabilen bir deri enfeksiyonudur. Bebeğin yüzünde kırmızı bereler hâlinde görülebilir ve yaralar sivilceye dönüşüp akıntı yapabilir. İmpetigo, genellikle kendiliğinden geçse de doktorunuza danışmak faydalı olacaktır.

Sık görülen bir diğer cilt bozukluğu ise pamukçuktur. Ağızda mantar enfeksiyonu olarak tanımlanan bu cilt bozukluğu bebeğin dişlerine, damağına, bademciklerine sıçrayabilir. Pamukçuğun genellikle beyaz leke ve lezyon dışında belirtileri olmaz.

Bahsedilen cilt bozukluklarının çoğu kendiliğinden geçecek ve bir sorun teşkil etmeyecek olsa da doktorunuzu durumdan haberdar etmeniz faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0