Bebeklerde Sarılık

Sarılığın çok nadir olarak tehlike arz eden bir hastalığa dönüştüğü görülür. Bebeğinizin rengi sarıya kaçtığı için anne ve baba olarak paniğe kapılmanız normaldir ama genel olarak endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Bebeklerde Sarılık

Sarılık nedir ve nasıl bir hastalıktır?

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen sarılığın iki üç haftalık bir zaman dilimi içerisinde kendi kendine geçtiği bilinmektedir. Karaciğerin, alyuvarların parçalanmasıyla meydana gelen sarı renkli bir pigment olan bilirubini kandan atmakta yetersiz kalması durumunda ortaya çıkan hastalık, sarılık olarak adlandrılır. Özellikle anne sütüyle beslenen ve prematüre bebeklerde meydana gelmektedir. Yeni doğan bir bebekte sarılığın belirtileri, cildinin ve göz bebeklerinin renginin sarıya yaklaşmasıdır. Sarılığın daha ileriki boyutlarında ise, bebeğinizin göğsünde, karnında, kollarında ve bacaklarında sararmalar meydana geldiği bilinmektedir. Sarılığın yan etkileri çok nadir olarak görülse de beyin felci, sağırlık ve beyin hasarı olarak sıralanabilir.

Bebeğinizin sarılık testini kendi kendinize de yapabilirsiniz. Parmağınızı yavaşça bebeğinizin alnına veya burnuna bastırdığınız zaman bastırılan yerdeki deri sarı renge dönüyorsa bebeğiniz muhtemelen sarılık geçirmektedir. Bebeğinizin sarılık muayenesinin, genellikle bilirubin seviyesinin en üst seviyeye ulaştığı 3 ile 7 günlükken yapıldığı bilinmektedir. Uzmanlar, bebeğiniz ağır bir sarılık geçiriyorsa fototerapi işlemi uygulayarak bebeğinizin vücudundan bilirubini atma işlemi yapılmasını tavsiye edebilir.

Sarılık nasıl tedavi edilir?

Sarılığın ilerlemesine engel olabilmek adına evde yapabileceğiniz birçok yöntem vardır. Bebeğinizi daha sık emzirmek bunlardan bir tanesidir. Bebeğinizi sık emzirmek daha fazla bağırsak hareketine yol açacağı için vücudundan daha fazla dışkı atılmasını sağlayacaktır. Dışkı atılması ile de daha fazla bilirubini vücudundan atmasına yardımcı olmuş olursunuz. Aynı zamanda bebeğinizin doktorundan beslenme programı isteyebilirsiniz. Akrabalarınızın ya da yakın çevrenizin verdiği tavsiyelere göre ilaç kullanımı gerçekleştirmemeniz bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Bebeğinizin doktorunun bilgisi haricinde herhangi bir şekilde tıbbi ürün kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda doktorunuzun önerdiği reçete, yöntem ve talimatların dışına doktorunuza haber vermeden çıkmamanız önemli bir husustur. Eğer ki bebeğinizin doktoru ilaç kullanımına başlamanızı istediyse bu ilaçların doz aşımlarına dikkat ederek tavsiye edilen şekilde kullanamaya özen göstermelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0