Bebeklerde Penis Bakımı

Bebeklerde genital bölgenin temizliği ve bakımı özen gösterilmesi gereken konulardandır. Sünnet olan veya olmayan bebeklerin penis bakımında yapılması yararlı olacak bazı uygulamalardan söz edilebilir.

Bebeklerde Penis Bakımı

Bebeklerde penis bakımı yaparken neye dikkat edilmelidir?

Sünnet olmayan bebeklerin penisini, ilk birkaç ay boyunca ılık su ve bebeğe uygun bir sabunla yıkayabilirsiniz. Penisi temizleme işlemini gerçekleştirirken sünnet derisini geri çekmeye çalışmanız yırtılmaya, kanamaya veya ağrıya neden olabileceğinden penisi temizlerken sünnet derisini geri çekmeye çalışmamalısınız. Genellikle bebekler 6 aylık olduğunda, sünnet derisi kendi kendine bir miktar geri çekilecektir.

Sünnet olmayan bebeklerin idrarını nasıl yaptığını zaman zaman kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Eğer sünnetsiz bebeklerde çiş damlalar hâlinde yapılıyorsa ya da bebeğiniz çişini yaparken huysuzlanıyor, bir şekilde rahatsız olduğunu belli ediyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Çişin damla hâlinde akması, sünnet derisinde bulunabilecek deliğin küçük olmasından kaynaklanabilir.

Bebek biraz büyüdükten sonra sünnet derisi geri çekilmeyi tamamlayacaktır. Sünnet derisi yeteri kadar geri çekildiğinde bebeğinizin penisini, sünnet derisini yavaşça geriye doğru çekerek ılık su ve sabunla yıkadıktan sonra deriyi tekrar penisin ucuna doğru getirerek temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sünnet olduktan sonra penis bakımını nasıl yapmalıyız?

Sünnet olan bebeklerde, sünnetin ardından penisin ucunda hassaslık ve etrafında sarı tonlarda bir kabuk görülebilir. Sünnet sonrasındaki bir, iki gün içinde peniste az miktarda kanama da görülebilir.

Sünnet olan bebeklerin penis bakımı için, bebeğin altını her değiştirdiğinizde penisini hafifçe silerek uygun bir krem sürebilirsiniz. Bu uygulama, iyileşme sürecinde penisin beze değerek yapışmasını engelleyecektir. Eğer sünnet olan bebeğin penisinde sargı veya bandaj varsa bebeğin altı her değiştirildiğinde sargının da değiştirilmesi gerekecektir.

Çok sık görülmese de sünnettin ardından bazı sıkıntılar yaşanabilir. Eğer sünnet olan bebeğin penisinin ucunda kızarıklık ve yara görülüyorsa, kanama varsa, penisin ucu şiştiyse veya kötü kokulu sıvı akıntısı görüldüyse doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Sünnetin ardından penisin iyileşme sürecinde bölgeyi yıkamanın çoğu zaman bir zararı olmayacaktır. Penisin iyileşmesinin ardından sabun ve ılık su ile yıkayabilirsiniz. Sünnetin ardından kimi zaman penisin üstünde az miktarda sünnet derisi kalmış olabilir. Böyle durumlarda sünnet dersini hafifçe çekip penisin ucunu yıkayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0