Bebeklerde Pamukçuk

Pamukçuk bebeklere emerken büyük zorluklar çıkarabilen bir hastalıktır. Bu sebeple pamukçuk olan bebeklerin iştahlarının kesilmesi normal karşılanır. Bebeğinizin ağzının içindeki beyazlıklar gördüğünüz zaman panik yapmadan atılacak adımları araştırmanız bebeğiniz için en doğrusu olacaktır.

Bebeklerde Pamukçuk

Pamukçuk nedir ve nasıl bir hastalıktır?

Pamukçuk ağız içinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle bebeklerin dilinde ve yanağının iç kısımlarında beyaz lekeler oluşur. Bu beyazlıkların sebebi, kandida albicans diye nitelendirilen bir çeşit maya mantarı kaynaklı enfeksiyondur. Geçirilen bir hastalıktan hemen sonra ya da tam hastalık esnasında pamukçuk oluşma ihtimali daha yüksektir. Eğer ki beyazlıklar sadece dildeyse bunun sebebi pamukçuk olmayabilir. Dildeki bu beyazlıkların sebebi sütün dilde oluşturduğu beyaz bir zar olabilir. Pamukçuğun genellikle ciddi bir soruna yol açmadığı görülmektedir. Yalnız mide-bağırsak kanalında gezinen mantar sebebiyle bebeğinizin poposunda pişik oluşma ihtimali söz konusudur.

Bebeğinizde, huzursuzluk, emmeyi reddetme, emme ve yutma güçlüğü gibi belirtiler varsa bunlar pamukçuğa işaret edebilir. Fakat bu belirtiler başka hastalıklarda da görüldüğü için bebeğinizin ağzına dikkatlice baktığınız zaman beyaz lekeler görüyorsanız, bebeğiniz büyük olasılıkla pamukçuk hastalığına yakalanmış demektir. Pamukçuk bebeklerin yanı sıra anneleri de etkileyen bir hastalıktır. Pamukçuk olan bir bebeğin, meme emdiği zaman pamukçuğu annesine bulaştırdığı uzmanlarca açıklanmıştır. Annelerin meme ucunda normalden fazla hassaslık, kırmızılık ve kaşıntı varsa, meme ucundaki areola bölgesinde derinin parlak aynı zamanda pul pul olması ve göğüsün içinde bıçak saplantısı gibi ağrıların oluşması pamukçuğun anneye de geçtiğinin belirtileri arasındadır. Bu hastalık anne için herhangi bir tehlike arz etmezken, bebeklerde yutkunma zorluğu ve beslenme problemlerini ortaya çıkarabilir. Bu sebeple doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Pamukçuk nasıl tedavi edilir?

Pamukçuk hastalığının geçmesi için evde yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Öncelikle doktorunuzun önerdiği ilaçları hem bebeğinize hem de kendinize en doğru biçimde uygulamış olmanız tedavi için önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu hastalık annelerde de baş göstereceği için, eğer ki sütünüzü aktarmak için göğüs pompası kullanıyorsanız pompanızı sirkeli suda dezenfekte etmeniz önerilmektedir. Aynı zamanda mantarın giysilerinize bulaşmasını engellemek için, ped kullanmanız gerekebilir. Kullandığınız pedin plastik olmamasına dikkat etmelisiniz çünkü bu mantar türü plastik alanlarda varlığını devam ettirebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0