BEBEKLERDE NESNELERİN VE CANLI VARLIKLARIN DEVAMLILIĞI DÜŞÜNCESİ

Bebeklerde obje varlığı 8. ay ile 10. ay arasındaki dönemde oluşmaya başladığı söylenebilir. Bu dönemde cansız objelerinin devamlılığı bilgisi oluşmaya başlasa da canlı varlıkların devamlılığı bilgisi daha sonra oluşacağından anneleri ya da başkaları bebeklerin yanından ayrıldıktan sonra ağlamaya başlayabilirler.

BEBEKLERDE NESNELERİN VE CANLI VARLIKLARIN DEVAMLILIĞI DÜŞÜNCESİ

Bebeklerde obje varlığı ne zaman görülür?

Bebekler, önlerinden alınan nesnelerin hâlâ var olabileceği bilgisini, 8. ay ile 10. ay arasında elde etmeye başlayabilir. Bu dönemden önce bebeklerin önlerinden alınan bir nesnenin yok olduğunu düşündüklerini söylemek mümkündür. Bu dönemde cansız objelerin devamlılığı bilgisi oluşmaya başlasa. Canlı varlıkların yanlarından ayrıldıktan sonra da geri gelebileceği ya da hâlâ var olabileceği bilgisi daha sonraki dönemlerde oluşmaya başlayacaktır. Bebeklerde canlı ve cansız varlıkların özelliklerinin kaydedildiği bölgelerin farklı olması nedeniyle canlı varlıkların devamlılığı bilgisi daha sonraki dönemlerde oluşmaya başlayacaktır.

Annenin bazı özelliklerinin beyinde bulunan bölgeye kaydedilmeye başlaması, ana rahmindeyken başlayacaktır. Doğumdan sonra ise beyinde bulunan bu bölgeye annenin sesi, kokusu, yüzü gibi bilgiler kaydedilebilir. Ailenin diğer bireylerinin ya da bakıcıların bazı özellikleri de aynı bölgede farklı bir yere kaydedilecektir. Ancak annenin, çocuğun yanından ayrıldıktan sonra geri geleceği bilgisinin 3 yaşından önce tam olarak kavranamayacağından ve bu dönemde annesinden sık sık ayrı kalan çocukların güven problemleri yaşayabileceğinden söz edilebilir.

Çocuklar, annelerinin ilgilerine, sevgilerine ve onlara bakmalarına ihtiyaç duyduklarından dolayı 3 yaşından önceki dönemde. Anneleri yanlarından ayrıldığında ağlamalarının nedenlerinden birinin, annenin geri gelmeyeceği korkusu olduğu söylenebilir. Bu dönemde annesinde sık sık ayrı kalan çocukların. Annelerinin yanındayken onların yanından hiçbir şekilde ayrılmak istememe, sürekli annesinin kendisine ilgi göstermesini isteme gibi davranışlar sergilemeleri mümkündür.

Annelerin işe giderken ya da başka sebeple çocuğun yanından ayrılırken, özellikle 3 yaşından önceki dönemde bulunan çocuklarından gizlice gitmemesi, çocuğa sevgi sözcükleri sarf ederek ve geri geleceğini belirterek çocuğun yanından ayrılması daha uygun olacaktır. Anne eve döndüğünde de çocuğa sevgi sözcükleri sarf ederek onunla bir süre ilgilenip çocuktaki güven duygusunun zedelenmemesi sağlanabilir.

3 yaşına kadar olan dönemde ebeveynlerine olan güven duygusu tam olarak gelişmeyen çocukların, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde başkalarına güven duyma konusunda da sıkıntı çekebileceklerini söylemek mümkündür.

BAKICI İŞE ALINDIĞINDA UYGULANMAMASI GEREKEN YÖNTEMLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0