Bebeklerde İmpetigo

İmpetigo, görüşünü gereği korkutucu olsa da bebeğinizin cildinde oluşan yaralar sizi endişeye düşürmemelidir. Bilinçli ve dikkatli hareket ederseniz hem siz hem de bebeğiniz bu hastalıktan kalıcı bir hasar almadan kurtulabilirsiniz.

Bebeklerde İmpetigo

İmpetigo nedir ve nasıl bir hastalıktır?

İmpetigo, genellikle yüzde, ağız ve burun etrafında oluşan yaralarla kendini belli eden bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanabilir. Bu hastalık bir çeşit deri enfeksiyonudur ve yetişkinlerden ziyade çocuklarda daha çok görülmektedir.

Yaralardan içeri giren bakteriler nedeniyle oluşan hastalık kimi zaman sağlıklı bir ciltte de görülebilir. İmpetigo hastalığını önlemek için yapılması gerekenlerin en başında bebeğinizin derisini her zaman temiz tutmak gelir. Açılan yaraları yahut böcek ısırıklarını temizlemek için antibiyotikli merhem kullanırsanız oluşabilecek bakterileri engellenmiş olursunuz fakat bu merhemleri mutlaka bir doktor gözetiminde kullanmalısınız. İmpetigo, basit şekilde çatlayan, bir süre sızıntı yaptıktan sonra sarımsı bir kabuk bağlayan yaralardır. Kızarık, kaşıntı, bebeğinizin lenf bezlerinde şişkinlik gibi belirtilere sahiptir. Bu belirtilerle karşılaştığınız zaman bebeğinizin doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

İmpetigo nasıl tedavi edilir?

İmpetigo hijyenik olmayan ortamlarda oluşur ve gelişir. Bu sebeple evde yapabileceğiniz çok fazla işlem bulunmaktadır. Özellikle bebeğinizin ve ona dokunan siz de dâhil herkesin ellerinin steril bir durumda olması gerekmektedir. Yaraların oluştuğu bölgeleri temiz tutmak enfeksiyonun yok olmasına yardımcı olacaktır. Yara olan bölgelere 20 dakika aralıklarla, bir çorba kaşığı beyaz sirke ile yarım litre su karışımını sürmeniz kabukların bir direnç göstermeden soyulmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin tırnaklarını kısa kesmeniz yarayı kaşıyarak enfeksiyonu yaymasını önleyeceği için önem arz etmektedir. Bebeğinizin giysilerini, yatak eşyalarını ve havlusunu her gün yıkayın, havluların ailede ortaklaşa kullanılmasına izin vermeyin. Aksi takdirde enfeksiyon diğer aile bireylerine de bulaşabilir. Toplu ve kapalı yerlerde bebeğinizi bulundurmamaya özen gösterin. Oyuncak gibi eşyalarını sterilize etmeden arkadaşlarının kullanmasına müsaade etmeyerek, yakın çevrenizin de bu hastalığa yakalanmasını engelleyebilirsiniz.

Doktor reçetesi olmadan tıbbi ürünleri kesinlikle kullanmayınız. Doktorunuzun talimatlarını dinleyerek, doz aşımı ve anti-hijyenik durumları göz ardı etmeden tedavi sürecini gerçekleştirmeniz, bebeğinizin sağlığı açısından yararlı olacaktır. Süreci doğru geçirmeniz üzerine hastalık ikiyle üç hafta içerisinde iyileşebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0