Bebeklerde Horlama

Bebeğinizin daha çok küçük olmasına rağmen horladığını duydunuz, büyük bir olasılıkla kulaklarınıza inanamamışsınızdır. Ama evet bebekler de horlar ve size doktora gitmeniz gereken bir durum olduğunu bildirir.

Bebeklerde Horlama

Bebeklerde horlama nasıl gerçekleşir?

Bebeklerde horlama, başka bir sağlık sebebi yok ise genellikle 12. ayında başlar ve genellikle bu aylardaki horlama burun tıkanıklığından kaynaklanır. Peki çokça duymadığımız bu sorun bebeklerde nasıl oluşur ve bebekler neden horlar?

Burun-boğaz solunum yolundaki lenfatik doku parçaları, bebeğinizde grip soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı olduğu zaman sıklıkla şişer ve bazen geçici horlamalara sebep olabilir.

Soğuk algınlığından kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonu horlama ve tıkanmalara neden olabilir. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında oluşan mukus hava yollarını kapatır, bebekler nefes almakta zorlanır ve tıkanırlar bu sebeple nefes alırken horlarlar. Burnun tıkanmasının bir diğer sebebi ise alerji olabilir. Alerji sebebiyle burnu tıkanan bebeğiniz nefes alırken zorlandığı için uyurken horlayabilir.

Bunun dışında bademcik problemleri de bebeklerde horlamaya sebep olur. Genellikle geniz etinin, bademcik yapılarının solunum yolunu tıkayacak şekilde büyümesi bebekte horlama ve gece tıkanmalarına neden olabilir. Şişmiş ve büyümüş bademcikler, çocukların nefes alma akışını engeller. Bu konular aslında hafife alınamayacak kadar ciddidir ve bademcik-geniz eti problemlerinde mutlaka uzmana danışmanız gereklidir.

Yüksek sesli horlamalarda soluk alıp verme duraklamalarla kesilirse bebeğinizde tıkayıcı uyku apnesi sorunu olabilir. Bu durum, havanın akciğerlere ulaşamamasına neden olur. Uyku apnesi, çocuklarınızın 10 saniye aralıklarla tıkanmasına, nefes almada adeta boğuluyor hatta kusuyormuş gibi hâller göstermesine ve huzursuz uyumasına neden olabilir. Uykusunu alamayan bebeklerde huzursuzluk, aşırı yorgunluk ve büyüme problemleri oluşabilir. Tıpkı bademcik sorunları gibi bu durumun da doktor kontrolünde olması gerekir.

Tedavi altına aldığınız bebeğinizin bu rahatsızlığını azaltabilir ve daha rahat bir uyku çekmesini sağlayabilirsiniz. Mesela bebeğiniz henüz yastık kullanmıyorsa yatağının baş kısmını bir havlu ile veya ince bir şilte ya da bebek yastığı yardımıyla yükseltebilirsiniz. Eğer bebeğiniz zaten bir yastık kullanıyorsa daha yüksek bir yastıkla uyurken başını biraz daha kaldırmasına izin verebilirsiniz. Bu durum onun uyurken daha iyi nefes almasını sağlayabilir. Bebeğinizin uyuduğu oda sıcak ve kuruysa burun geçitleri uyku sırasında tıkanır, bunu engellemek için odanın yeterince havalandırılmış olduğundan ve nemli olduğundan emin olun.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0