Bebeklerde Güvenin Kazanılma Dönemi

Bir bebeğin etrafında olup biteni anlama, katılma ve deneyimleme cesaretini bulabilmesi güven hissetmesine bağlıdır. Bebekliğin ilk dönemlerinde anne ile bebek arasında kurulan güven bağı, kazanılması gereken en önemli duygudur.

Bebeklerde Güvenin Kazanılma Dönemi

Çocuğun kendine güveninin önemi nedir?

Çocuklar dünyaya geldikleri ilk andan itibaren kendilerine bakan, ilgi gösteren ve ihtiyaçlarını karşılayan kişiye karşı güven hissederler. Özellikle bu gibi sorumlulukları ilk aylara annelerin benimsemesi nedeniyle anne ve bebek arasında kıymetli bir bağ oluşur. Bu bağ bebeğin ileriki dönemlerdeki tüm davranışlarını etkileyecek kadar önemlidir.

Dünyadaki her duygu bir zıttı sayesinde var olduğu için güveni öğrenen bebek güvensizliği de öğrenir. Bu duygu yalnızca anneye karşı duyulan bir his değildir. Güven duygusu hisseden bir bebek bu sayede kendine güvenmeyi öğrenir. Kendine güven konusu sosyal ilişkilerin, duyusal gelişimin temelini oluşturulduğu için önemlidir. Buna ek olarak bebek annesiyle kurduğu güven bağı sayesinde içine doğduğu dünyaya karşı da güven duymayı öğrenecektir. Bu durumda pek çok şeyi deneyimlemeye cesareti olabilir.  

Çocuğun annesiyle ilişki kurmasını engelleyen sebepler söz konusuysa bakımını üstlenen başka bir yetişkinle güven bağı kurulabilir. Güven hissinin kazanılmasında değerli olan yalnızca ilgi, bakım ve ihtiyaçları karşılamak değil sevgi ve şefkat göstermektir. Sevgi ve şefkat çocuğun etrafına dair fikirlerinin olumlu yönde olmasına ve güvenmesine yardımcı olur.

Güven duygusu beraberinde pek çok olumlu duyguyu da getirir. Kendine güvenen bir çocuk etrafına ve annesine de güvenir. Bu durumda kendini ilgi ve sevgi gördüğü için önemli hisseder. Buna ek olarak cesaret de güvenle birlikte gelişen bir duygudur. Güvenli bir bebek çevreye karşı olumlu duygularla dolabilir ve daha az kaygılanır. Güven bağının kurulamaması ciddi problemlere yol açabilir. Bebekliğin ilk bir-bir buçuk yılında kazanılması gereken güven kazanılmadığında kendini güvensiz hisseden bir çocuğun karakteri olumsuz etkilenir.

Bebeklerin güveni nasıl kazanılır?

Güven duygusunun kazanılması için annenin veya annenin yerini tutabilecek bir yetişkinin bebeğin tüm ihtiyaçlarını gidermesi gerekir. Yalnızca ihtiyaçların giderilmesi bu bağ için yeterli olmadığından her an sevgi dolu ve şefkatli olmak bebekleri huzurlu ve güvende hissettirir. Aksi hâlde bebek dış dünyaya karşı tedirgin ve güvensiz hissedebilir. Bu durum çocuğun kişiliğini ve tüm hayatını olumsuz yönde etkiler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0