YENİDOĞANLARIN GÖRDÜKLERİ VE DUYDUKLARI

Başlarda hiçbir şey anlamlı gelmese de gün geçtikçe dünya, yenidoğan için farklılaşmaya başlar. Sanki ebeveynlerinin yüzüne bakarak “Bu ne güzel dünya!” diye bağırırlar. Bebeklerde duyular yetişkinlerden biraz daha farklı olmaktadır.

YENİDOĞANLARIN GÖRDÜKLERİ VE DUYDUKLARI

Bebeklerde duyular ne durumda olur?

Yakın bir zamana kadar çocukların görme duyuları üzerinde araştırma yapan bilim insanları, yenidoğanların göremediklerini söylüyorlardı. Fakat görme, tam kapasiteye en son ulaşan duyu organı olarak bilinse de anneler, yenidoğan bebeklerinin insanların yüzlerine bakmayı sevdiklerini bilirler.

Yenidoğan bebek, ortalama 30 santimetre mesafedeki bir şeyi rahatlıkla görebilecek beceriye sahiptir. 30 santimetre ötesi içinse görüntü bulanıklaşacaktır. Zaman zaman bir şeye odaklanırken iki gözünü birden aynı yere odaklamakta zorluk çekecektir. Hatta bu durum ona şaşı bir görüntü de verecektir ama zamanla, üzerine çalıştıkça bu durumu düzeltecektir. Düzeldikten sonra da uzun süre bir yere odaklanmaya başlayabilir. Eğer bebek dikkatli bir bebekse, hareketli oyuncaklarını bile gözleriyle takip edebilir.

Bebek, insan yüzündeki temel noktaları izleyebilir. Gözler için iki büyük nokta ve ağız içinse bir nokta yeterlidir. Bebekler bunu doğumdan sonra yaklaşık bir saat içinde kavrayabilirler. Bu dönemde bebeğin insan yüzüne benzeyen herhangi bir şeye tepki vermesi, onu ilgi çekici bulması mümkün değildir.

Yenidoğan bebeklerin doğar doğmaz yapabileceği şeyler arasında işitmek de vardır. Mesela yenidoğanlar, birkaç saat sonra ebeveyninin sesini tanır hâle gelebilir. Bunun yanı sıra, araba sesinden ya da flüt sesinden hoşlanabilir. Bunlardan hoşlanmasının sebebi, anne karnındayken duyduğu kalp, damar, mide ve bağırsak seslerine olan benzerliğidir.

Annenin gebeliği kalabalık bir ortamda geçmişse, çocuk doğduktan sonra kalabalık ortamda olmaktan huzur bulacaktır. Çünkü yenidoğanlar, rahimde alıştıkları ses ortamına benzer bir ortamda kendilerini rahat hissederler.

Yenidoğan, kalın ve ince sesler arasındaki farkı da kolayca ayırt edebilir. Mesela tiz sesler onun ilgisini daha çok çeker. Hatta ebeveyn de bunu hisseder ve çocuğuyla daha tiz bir perdeden konuşur.

Yine bebek alçak ve yüksek ses arasındaki farkı da bilir. Genelde de ani ve yüksek sesten pek hoşlanmazlar. Bazı bebeklerin korkma seviyesi düşüktür. Bu sebeple ebeveynlerin, yenidoğanların yanında daha dikkatli olmalarında fayda vardır.

YENİDOĞANIN KOKLADIKLARI VE HİSSETTİKLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0