ÇOCUKLARIN DÜNYAYI GÖREREK VE DOKUNARAK KEŞFETMESİ

Çocukların ilgi duydukları, becerilerini kullanmayı tetikleyen keşiflerinde katkıda bulunması önemlidir. Ebeveynlerin katılımcı olması çocuğa keyif verir ve öğrenme sürecine olumlu yönde katkıda bulunur. Bebekler nasıl görür gelin bakalım.

ÇOCUKLARIN DÜNYAYI GÖREREK VE DOKUNARAK KEŞFETMESİ

Her çocuğun geldikleri dünya ve alışma sürecinde verecekleri tepkiler bile birbirine bu kadar benzerken neden her bebek eşsizdir? Her bebek neyi ne zaman ve nasıl öğrenmek istediğini belirler. Duyularını kullanarak yeni beceriler kazanmaya başlar. Her çocuğun dünyayı tanımak için seçtiği yol farklıdır. Dinleyerek, izleyerek ya da bedenlerini kullanarak dünyaya uyum sürecinde yeni keşiflerle ilerlerler.

Bebekler nasıl görür?

Çocuk dünyayı gözlemleyerek keşfetmeyi seviyorsa ebeveyn çocuğun dikkatini çekecek görsellerle yardımcı olabilir. Örneğin, ebeveyn, parlak renkli nesneleri yavaş yavaş karşısında hareket ettirdiğinde çocuğun dikkatini çekmeyi ve ilgisinin sürmesini sağlayabilir. Dikkat edilmelidir ki nesneleri ileri geri hareket ettiğinde hareketsiz algılayabileceği için dikkati dağılabilir.

Çocuğun neşeli günlerde aynı ortamdaki aynı nesnelerden, onları gözlemlemekten veya onlarla oynamaktan sıkılabilir. Bu dönemdeki çocukların tekrarları fark ettiklerinde sıkılmaları normaldir. Bu ilk sıkılma tecrübesi çeşitlilik peşinde olmasından kaynaklanır. Öğrenmeye açık ve meraklıdır. Sıkıldığı zamanlarda ilgisi farklı nesnelere kaydırabilir.

Bu dönemde oyuncaklar, gerçek nesneler kadar çocukların ilgisini çekmeyebilir. Kitaplar, resimler, gözlükler, kumandalar daha fazla ilgisini çekebilir. Böyle bir durumda ebeveynin desteği gerekebilir. Çocuğun öğrenmesine yardımcı olmayı göz ardı etmemelidir.

Çocuk tanıdık nesnelerin hareketini fark ettiği sırada kendi bedeninde ellerini ve ayaklarını keşfedebilir. Özellikle eller daha fazla dikkatlerini çekebilir.

Ellerin ve kolların farklı şekillere girebilmesi her şeklin çocuk tarafında yeni bir keşif için olan hareket olabilir. Ebeveynin çocuğun ellerini ve kollarını dilediği kadar ve dilediği şekilde incelemesine izin vermesi önerilir. Çocuğun ellerinin ne işe yaradığını öğrenip doğru kullanmadan önce onları keşfetmesi gerekir.

Çocuğun bir oyuncağı tutması incelenirse oyuncağı tutarken elin belli bir şekle girişi ve oyuncağı tutuşta belirli bir düzen olduğu gözlenebilir. Çocuğun çabasına karşı ebeveynin heyecanını göstermesi çocuğu teşvik eder. Ebeveynin takdiri çocuğun çabasını körükleyebilir ve sürekliliği sağlanabilir.

Bu dönemde çocuklar istedikleri nesnelere uzanamayabilir ya da uzansa da tam tutmayı öğrenemedikleri için sağlıklı hareket edemeyebilirler. Mesela ellerini bir nesneyi tutmaya çalışırken etrafında kapatıp başarısız olabilirler. Tutması kolay oyuncaklara yönlendirilmesi çocuğun ellerini açıp kapatırken pratik yapmasını sağlayabilir.

ÇOCUKLARIN DÜNYAYI SESLERLE VE BEDEN DİLİYLE KEŞFETMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0