EVİN DIŞINDA BEBEĞİNİZLE YAPABİLECEĞİNİZ AKTİVİTELER

Bebekler çevrelerini gözlemleyerek bilgi toplarlar ve bu bilgiler ışığında yeni beceriler geliştirirler. Ev ortamı çocuğun yeni şeyler öğrenmesi konusunda yeterli olmayabilir. Çocuğunuzun keşif alanını genişletmek için ev dışında da aktiviteler yapmanız gerekebilir. Bebeğinizle yapabileceğiniz aktiviteler hakkında bilgi sahibi olmanız ikiniz için de faydalı olabilir. Bebekle dışarıda yapılacak aktiviteler nelerdir gelin bakalım.

EVİN DIŞINDA BEBEĞİNİZLE YAPABİLECEĞİNİZ AKTİVİTELER

Bebekle dışarıda yapılacak aktiviteler nelerdir?

Yenidoğan bebekler içinde bulundukları dünyaya tamamen yabancıdır. Geldikleri bu ortama uyum sağlayabilmek ve yeni beceriler kazanabilmek için gözlem yapmaya ihtiyaç duyarlar. Bebekler gözlem yapmaya en yakınlarından başlar. Önce anne babalarını, daha sonra da evin içindeki nesneleri ve sesleri incelerler. Gözlemleriyle kazandıkları bilgiler sayesinde yeni beceriler geliştirirler. Dil öğreniminde, hareketlerinin kontrolünde, zihinsel ve kişisel gelişimlerinde yaptıkları gözlemlerin büyük bir payı vardır. Fakat bebeklerin deneyim kazanabilmesi için ev ortamındaki nesneler yeterli olmayabilir. Çocuğun farklı şeyler keşfedebilmesi için evin dışındaki ortamları da gözlemlemesi gerekir.

Çocuğunuzu, onun yaşına uygun ortamlara götürerek yeni deneyimler kazanmasını ve edindiği bilgileri pekiştirmesini sağlayabilirsiniz. Evin dışında yapacağınız aktivitelerin, çocuğunuzun yaşına ve edinmekte olduğu beceriye uygun olmasına özen gösterebilirsiniz. Bebeğinizle dışarı çıkarken bebek arabası kullanmanız ikiniz için de daha kolay olur. Ayrıca bebekler, bisiklet sepetleri ve bebek arabaları gibi yerlerde taşınmaktan hoşlanırlar. Yolda giderken arada bir durarak ona çevredeki nesneleri gösterebilirsiniz. Özellikle de sokakta yaşayan hayvanlar bebeğinizin ilgisini çekecektir.

26 haftalık bir bebek oyun parkları için henüz küçük olabilir. Bebeğiniz parktaki oyuncakları kullanamadığından çabuk sıkılabilir. Çocuklar bu yaşlarda özgürce hareket edebilmek isterler fakat bebeğiniz henüz yürüyemediği ve dengesini sağlayamadığı için parklarda bulunan oyuncakları tek başına kullanamaz. Bu nedenle de bu oyuncaklar bebeğinizin ilgisini çekmeyebilir. Çocuğunuzun yaşı parkları uygun olmasa da hava alması için bazen birlikte çocuk parklarına gidebilirsiniz.

Bebekler su ile oynamaya bayılırlar. Bazı yüzme havuzlarında çocuklar için özel bölümler bulunur. Çevrenizdeki yüzme havuzlarını araştırarak size uygun olan havuzlara arada bir ziyaret düzenleyebilirsiniz. Böylece hem bebeğinizin eğlenmesini sağlarsınız hem de fiziksel gelişimine katkıda bulunursunuz. Bebekler, hayvanları çok ilginç bulurlar. Şekilleri ve çıkardıkları sesler onlara ilginç gelebilir. Bu yüzden sokakta rastladığınız hayvanları bebeğinize tanıtabilir, güvenli bir şekilde yakınlaşmalarını sağlayabilirsiniz.

GELİŞİM SÜRECİNDE YÜKSEK BEKLENTİLERE GİRMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0