Bebek Gelişiminde 11.Aydan Sonra Yaşanan Bazı Durumlar

Ebeveynlerin çocukları hakkındaki endişeleri genellikle duydukları sevgi ve korumacılık içgüdüsüyle oluşmaktadır. Bu her ebeveyn-çocuk ilişkisinde gözlenen normal bir durumdur.

Bebek Gelişiminde 11.Aydan Sonra Yaşanan Bazı Durumlar

Bebek gelişiminde on birinci ayda ne görülür?

Bu türden endişelerin başında çocukların eğri ya da çarpık bacaklı olduğunu düşünen ebeveynlerin şüpheleri gelmektedir. Çocukların iki yaşında kadar eğri bacaklı olması normal karşılanan bir durumdur ve hemen hemen her çocukta bu duruma rastlanmaktadır. Bacaklarını birleştirseler dahi dizleri birbirine değmemektedir. Günlerinin çoğunu yürümekle harcamaya başlayan çocuklardaysa çarpık bacaklılık görülebilir. Bu tür durumlar çoğunlukla ergenlik dönemine kadar düzelmektedir. Düzelmediği durumlarda ise doktorunuzu başvurabilirsiniz. Doktorların gerçek bir sorunu tespit etmeleri dışında yaşadığınız her endişeyi normal karşılamalısınız. Unutmayın ki bebeklerin tombul uylukları onlara böyle bir duruş vermektedir. Fakat ailenizde daha önceden eğri ya da çarpık bacaklı olma durumu yaşanmışsa o zaman temkinli olmanızda fayda vardır. Günümüzdeyse eğri bacaklılığa neden olan raşitizm hastalığı, D vitaminiyle desteklenen mamalar ve anne sütüyle beslenen çocuklara verilen D vitamini takviyesiyle önlenmektedir.

Diğer bir endişe konusuysa çocukların söylediklerinin anlaşılmaması ve kelimeleri yanlış telaffuz etmeleridir. F harfi yerine B harfini kullanmaları, sesleri çıkartırken hata yapmaları ya da kelimelerin hepsini değil de ilk hecelerini söyleyerek onu istemeleri çok olağan ve her çocukta bir dönem görülen bir durumdur. Unutmayın çocuğunuz daha önce hiç konuşamadığı bir dönemden çıkarak yeni bir dil öğrenmektedir ve örnek aldığı (taklit ettiği) yegâne kişiler de siz ve eşinizdir.

Bu aylarda konuşmanın anlaşılmaması görülebilir mi?

Çok heceli kelimeleri bu dönemde tamamen doğru şekilde telaffuz edebilmeleri çok nadir ve zor görülen bir durumdur. Genellikle yanlış söyleyecekler ya da ilk (belki de son) hecelerini söyleyerek sizinle iletişime geçeceklerdir. Çocuğunuz hata yaptığında sürekli olarak onu düzeltmek ve hatalı telaffuzları neticesinde isteklerini yerine getirmemek yanlış bir davranış olacaktır. Hatalarıyla birlikte olsa da konuşmak için çaba sarf etmesini takdir etmelisiniz. Diğer yandan hatalı telaffuzlarından hoşlanıyor da olabilirsiniz ancak bunu da ona hissettirmemelisiniz, böylece hatalı telaffuzu sürdürmeye isteyerek devam etmesine neden olabilirsiniz. Doğru telaffuzları örneklerle ona öğretmek yerinde bir öğretim tekniği olacaktır. Örneğin her “muş” ya da “muu” dediğinde “muz!” diye düzeltmek yerine “Demek muz yemek istedin, al bakalım.” gibi cümleler kurmanız daha doğru olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0