18. AYDAN SONRA OLUŞAN SOSYAL BECERİLER VE OYUN

Çocuklar özellikle 18. aydan sonra daha önceki aylarda yapamadığı davranışları yapabilir ve bunda bir sorun yaşamayabilirler, motor gelişimlerinin etkisiyle tek başına yemek yiyebilir veya su içebilirler. Basit istekleri yerine getirebilir ve ev içinde dikkat çekmek isteyebilirler. Bebeğin sosyal becerileri zaman içerisinde gelişecektir.

18. AYDAN SONRA OLUŞAN SOSYAL BECERİLER VE OYUN

18. aydan sonra bebekler kendi kendine yemek yiyebilir mi?

18. aydan sonra bebeklerin motor becerileri daha oturaklı ve gelişmiştir. Bu aydan sonra kaşıkları sağlam tutarlar ve genelde dökmeden yemek yiyebilmelerinin yanında daha sert besinleri de çiğneyebilirler. Yine bu dönemde çocuklar bardağı iki eliyle kavrayabilir ve çok dökmeden içebilirler. Öte yandan giysilerinin çoğunu çıkarabilirlerken geri giyebilmeleri pek söz konusu değildir. Tuvaletlerinin geldiğini genel olarak huzursuzlanarak ve çeşitli sesler çıkartarak haber vermeye başlayabilirler ancak hâlâ altlarını ıslattıkları görülebilir. Merak ve keşif duygusu hâlen çok yüksek bir seviyede olsa da artık oyuncakları ağızlarına götürmemeye başlarlar. Evdeki eşyaların, oyuncakların ve diğer nesnelerin nerelerde durması gerektiğiyle ilgili bir bilinç oluşmaya başladığından, önceki dönemlere göre biraz daha topludurlar. Taklit ederek öğrenmeyi hâlen sürdürdükleri için günlük ev rutinlerini taklit ederler ve böylece yeni oyunlar oluşturabilirler. Oyuncak bebeklerini beslemek ya da sallamak, oyuncak ocakta yemek yapmak, oyuncak ayıya su içirmek, oyunca evin içini süpürmek gibi davranışlarla rutinleri taklit ederler. Nesneleri birbiri içine koyup çıkartmaktan daha önceki aylarda olduğu gibi hâlâ büyük keyif alabilirler.

Bebeğin sosyal becerileri nasıl gelişir?

Bu dönemde bebekler, henüz benmerkezci olduklarından tek başlarına oyun oynamaktan, oturmaktan ve öylece durmaktan hoşnut olsalar da yanlarında bir yetişkinin bulunması onları daha güvende hissettireceğinden daha mutlu olabilirler. Başta anne ve babası olmak üzere tanıdıkları yetişkinlere karşı hâlen büyük bir duygusal bağ ile bağlı olabilirler. Diğer taraftan özellikle 18. aydan sonra, zaman zaman dikkat çekmek için daha önce yapmadığı davranışları da sergileyebilirler. Elinizi tutmak, sizi dürtmek, omzunuza vurmak, daha önce yapmasını istemediğiniz (ve yapmadığı) davranışları yapmaya başlamak, çeşitli nesneleri yere atmak gibi davranışlarda bulunabilirler. Öte yandan yakınında olan diğer çocuklarla daha çok iş birliğine yanaşarak oyun arkadaşları edinebilirler. Tüm bunlar dâhilinde, diğer dönemlerde olduğu gibi 18 aylık bebeklerin bakımında da dikkatli olmakta fayda vardır.

DOĞUMDAN SONRAKİ İLK GÜNLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0