BEBEĞİNİZ BEDENİNİ KONTROL ETMEYİ ÖĞRENİYOR

Bebekler yeni doğduklarında hareketlerini kontrol edemezler. Sinir sistemleri henüz bunu başarabilecek kadar gelişmemiştir. Fakat bu haftalarda çocuğunuz, bedeni üzerinde kontrol sağlamaya başlayabilir. Bebeğin hareket etmeyi öğrenmesi gerekir.

BEBEĞİNİZ BEDENİNİ KONTROL ETMEYİ ÖĞRENİYOR

Bebeğin hareket etmeyi öğrenmesi nasıl olur?

Yenidoğan bebekler, bedenlerini kontrol edemezler. Kolları ve bacakları onların isteği dışında hareket eder. Bu durum, sinir sistemlerinin henüz yeteri kadar gelişmemesinden kaynaklanır. Ayrıca çocuğunuz henüz sağa ya da sola doğru hareket edebileceğinin farkında değildir. Çocuğunuzun bu algıyı kazanması biraz zaman alabilir.

19 haftalık bir bebeğin sinir sistemi, onun nesneleri kavrayabilmesini sağlayacak kadar gelişmiştir. Çocuğunuz artık oyuncaklarını eline alabilir ve onları sağa sola doğru hareket ettirebilir. Kol ve bacakları dışında çocuğunuz tüm bedeninin pozisyonunu da değiştirmeye başlayabilir. Sağa ya da sola dönebilir. Sırt üstü pozisyona geçebilir. Bacaklarını kontrol etmeyi öğrenen bebeğiniz ileri doğru atılmaya çalışabilir. 19. haftada bunu tam olarak başaramayabilir ama emeklemenin ilk adımlarını göstermiş olur. Bu hafta bacakları üzerinde ileri geri gidebilir. Bedenini dirseklerinden destek alarak yukarı doğru kaldırabilir. Tüm bunlar bebeğinizin ileriki haftalarda emeklemesini sağlayacaktır.

Ayrıca ilk başlarda desteksiz oturamayan bebekler, sırtına destek konulmadan dengesini sağlayabilirler. Sizin desteğiniz olmadan başlarını dik tutmayı başarabilirler. Çocuğunuzda göreceğiniz tüm bu gelişmeler, onun ileride kazanacağı fiziksel becerilerin ilk adımlarını oluşturur. Çocuğunuz bu hareketleri tekrar ederek yavaş yavaş vücudunun kontrolünü sağlamaya başlayacaktır.

BEBEĞİNİZ OLAYLARI KEŞFETMEYE BAŞLIYOR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0