Bebeğin Ateşini Doğru Ölçme Yöntemleri

Çocuğunuzun ateşinin olup olmadığını anlamak için elinizi alnına değdirmeniz bazen yeterlidir. Ateşin kontrolünü sağlamak ya da ne kadar yükseldiğini öğrenmek için daha kesin sonuçlara ihtiyaç duyulduğunda birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bebeğinizin ateşini en uygun nasıl ölçeceğinize dair bilgi edinmek için yazımıza göz atın.

Bebeğin Ateşini Doğru Ölçme Yöntemleri

Çocuğumun ateşi olduğunu nasıl anlarım?

Vücut ısısının yükselip yükselmediğini anlamak, elin dış kısmını alnımıza götürmek kadar kolaydır. Fakat bazı durumlarda daha net sonuçlara ihtiyaç duyarız. Mevcut durumda, bebeğinizin bir hastalığı yoksa ateşini sabah ve akşam birer kez ölçmeniz yeterli olacaktır.

Bazen çocuğunuzun ateş ölçme sırasında huysuzluk yapması, doğru ölçüm yapmanızı önleyebilir. Doktorlar, altıncı ayı dolduran bebeklerde dereceyle ateş ölçümünü tavsiye etmemektedir. Dereceyle ateş ölçümü koltuk altından, rektumdan, kulaktan ya da ağızdan yapılabilir. Fakat ağızdan ateş ölçümü bebekler için tehlikeli olduğundan çocuklar beş yaşına gelene kadar bu yöntemin uygulanması tavsiye edilmez.

Bebeğin ateşini ölçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ateş ölçümünden önce sağlıklı bir sonuç alabilmeniz için bebeğinizin ağlayıp bağırmadığından emin olun. Ağlamak, hafifçe yükselen ateşin daha da artmasına sebep olabilir. Bu nedenle ölçüm yapmadan yarım saat önce çocuğunuzun sakinleştiğinden emin olmaya çalışın. Eğer ateş ölçümünü ağızdan yapacaksanız sıcak ya da soğuk içecekler içirmemeye dikkat edin. Rektumdan ya da koltuk altından yapılacak ölçümlerde buna dikkat etmeniz gerekmez.

Dereceyi kullanmadan önce soğuk su ve sabunla temizleyin. Sıcak su kullanmak, cıvanın bir anda ısınmasına ve camın çatlayıp kırılmasına neden olabilir. Dereceden doğru bir sonuç almak için cıvanın 35,5°C civarında olması gerekmektedir. Cıvayı doğru seviyeye getirmek için dereceyi, cıvalı bölgenin tam karşısından tutarak sallayın. Cıva oda sıcaklığında sıvı hâlde bulunduğundan temizlemesi zor olacaktır ve kırılan cam parçaları size ya da bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle dereceyi ayarlarken dikkatli olun. Derecenin kırılmasını önlemek için bu işlemi banyoda yapmamaya çalışın ve sallamadan önce dereceyi kurutun. Dereceyi ayarlayacağınız yerde etrafınızdaki eşyalarla aranızda mesafe bırakın. Dereceyi sallarken etraftaki eşyalara çapıp camı kırabilirsiniz. Eğer ölçümü rektumdan yapacaksanız derecenin cıvalı ucuna vazelin sürebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0