Başarısızlık Korkusu Oluşumunda Ebeveyn Etkisi

Başarısızlık korkusu çocukların bazı deneyimleri ve ailelerinin onlara olan yaklaşımları neticesinde ortaya çıkacaktır. Çocuklarda başarısızlık korkusu oluşmaması için anne ve babaların bu konuda çocuklara olan yaklaşımlarına dikkat etmeleri gerektiği söylenebilir.

Başarısızlık Korkusu Oluşumunda Ebeveyn Etkisi

Çocukların başarısız olmasında ebeveynler nasıl etkiler?

Akademik ya da başka konularda başarısızlık yaşama korkusu çocukların annelerinden, babalarından ya da başka insanlardan bu yönde göreceği davranışlar sonucu oluşabilir. Çocukların en fazla iletişim kurabilme şansı aileyle olacağından dolayı özellikle anne ve babaların çocuklara bu yönde bir korku geliştirmemeleri için yaklaşımlarına dikkat etmeleri gerekecektir.

Hemen hemen tüm çocuklarda başarısızlık korkusunun okula başladıktan sonra meydana çıkacağı söylenebilir. Çocuklar, okula başladığında anne ve babaların duyacağı heyecandan etkilenebilir.

Çocuklar okula başladığında anne ve babanın, onların sorumluluklarını büyük ölçüde üstlerine almaları, çocukların sorumluluk bilinçlerinin gelişmemesine, anne ve babası istemeden ders çalışmama gibi davranışlar geliştirmesine sebep olabilir. Bu da çocukların başarısızlık yaşamalarına neden olabilir.

Çocuklarda başarısızlık korkusu oluşmaması için ebeveynler ne yapabilir?

Çocukların ders çalışmaması ya da başarısızlık yaşaması karşısında anne ve babaların çocuğa olan sevgisinin ya da güveninin azalacağının hissettirilmesi, başarısızlık korkusuna yol açabilir. Anne ve babaların çocuklara ders çalışmazlarsa ya da başarısız olurlarsa onları sevmeyeceklerini hissettirmesi, çocuğun ders çalışsa bile bunu başarı kazanmak için değil anne ve babasının sevgisini ve güvenini kaybetmemek için yapmasına neden olabilir. Bu da çocukta başarısızlık korkusu oluşturabilir ve çocuktaki endişe ile kaygı sebebiyle başarının gelmesi de zorlaşabilir.

Anne ve babaların, çocuklara sadece aldıkları başarılar doğrultusunda sevgi göstermesi ve takdir etmesi de başarısızlık korkusuna neden olabilir. Bu durumda da çocuklar başarı kazanmak için değil sadece anne ve babalarının sevgi ve güvenini kazanmak için çaba sarf etmelerine yol açarak bazı olumsuz duygusal durumlar içinde kalmalarına neden olabilir. Anne ve babaların, önemli olanın başarı kazanmak değil, başarı kazanmak için çaba sarf etmek olduğunu çocuklara öğretmesi daha uygun bir davranış olacaktır. Anne ve babaların çocuklar başarısızlık yaşasa bile gösterdikleri çaba nedeniyle onları takdir etmesi, çocukta hem başarısızlık korkusunun oluşmamasını hem de daha çok çabalayarak başarı elde edilmesini sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0