Baba Olarak Yetersiz Hissetmek

Özellikle ilk bebeğin dünyaya geliyor olması aileler için en önemli dönüm noktalarından birisidir. Çevredeki herkesin anne adayı ile ilgilenirken babanın neler hissettiği, neler yaşadığı üzerinde pek durulmaz. Ancak bu süreç erkekler için de oldukça zor bir dönemdir.

Baba Olarak Yetersiz Hissetmek

Babalar kendilerini neden yetersiz hisseder?

İlk kez baba olacak erkeklerin, kendi kimlikleri ve rolleri konusunda bir değişim geçirmeleri gerekir. Baba, doğacak çocuğa ilişkin sorumlulukları üstlenmeye yönelik kendi içinde bir hazırlık yapma gereği hisseder. Baba olmaya ilişkin hayaller ve beklentiler onun zihninde kendi babası ile ilişkilerini, kendi ailesindeki annelik-babalık rollerini yeniden canlandırır. Çocukluğunda hayal ettiği baba kavramıyla kendisini kıyaslar ve bu rolü doldurup dolduramayacağı konusunda korkular yaşar. Birçok baba adayı için yaklaşan babalık, heyecanlı ve etkileyici bir deneyimdir. Ancak ebeveyn olma sorumluluğu ile ilgili kaygılar yaşaması da doğaldır. Kendisinin bu işi başarıp başaramayacağı konusunda endişeler yaşarken bir yandan da bebeğin getireceği sorumluluklar onu ürkütebilir. Ailenin artan ekonomik gereksinimlerini karşılayıp karşılayamayacağı konusunda kaygılar yaşayabilir.

Babalar kendilerini yetersiz hissetmek istemiyorsa ne yapmalılar?

Yeni baba olacak bireylerin anneye yeteri kadar destek olamaması, doğan bebeğe nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında bilgisiz ya da cesaretsiz olması bu kaygıları güçlendirecektir. Kaygıları artan babanın yeni aile bireyine karşı sorumluluklar edinmesine hatta maddi olarak daha da güçlenmek adına çok daha fazla çalışmaya yönelmesine sebep olacaktır. Bu kısır döngü içine giren babanın çevresiyle iletişim kurup neler hissettiğini paylaşması gerekmektedir. Babanın kendi içinde yaşadığı duyguları paylaşmaması onu ailenin diğer bireylerine karşı uzaklaştıracaktır. Hatta bu sorunun üstesinden gelemeyeceğini düşünen baba, evinden de uzaklaşacak farklı arayışlar içine girecektir.

Bu dönemde ebeveynler annelik ve babalık duygusunun farklı süreçlerde olgunlaştığının farkında olması gerekmektedir. Eşler birbirleriyle iyi bir iletişim hâlinde olmalı, sorun çözmeye odaklanılmalıdır. Çiftin en önemli sorun çözme yolu iletişim kurmak olmalıdır. Özellikle ilk bebekte yaşanan “lohusalık dönemi” zor bir süreçtir. Bu süreç anne için hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlayıcı olabildiği gibi babayı da zor bir sürecin beklediğini hatırlanmalıdır. Gerçekçi olmayan ve abartılı beklentilerde bulunmamak, babanın bu duygu değişimine kapılmamasına, bu dönemi daha hafif atlatmasına yarar sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0