Baba-Çocuk İlişkisinde Anne

Anne-çocuk ilişkisi daha hamileliğin ilk günlerinden itibaren kuruluyor olsa da baba-çocuk ilişkisi için süreç biraz daha farklı işler. Baba-çocuk ilişkisinde annenin desteği, babaya fırsat tanıması ve özenli davranması aradaki bağı daha da güçlendirir. 

Baba-Çocuk İlişkisinde Anne

Baba-çocuk ilişkisinde annenin rolü nasıldır?

Babalar çocuk sahibi olma konusunda anneyle eşit derecede rol oynuyor olsa da özellikle ilk yıllarda çocuğun annesiyle arasında daha özel bir bağ vardır. Bunun nedeni anne ve bebeğin hamilelik boyunca birlikte olması, annenin emzirmeyle bebeğe sürekli temas etmesi sayesinde sevgi ve güven duygunu hissettirebilmesidir. Babalarsa doğumdan sonra bebekleriyle anne dışında yeni bir yetişkin konumunda tanışır. Bebeğe karşı sevgi dolu, şefkatli ve ilgili tavırları zamanla aradaki bağı güçlendirir. Bebekler ilk yıllarda daha çok annelerine bağlı olsa da büyüyüp geliştikçe babalarıyla ilişkileri de gelişim gösterir. Bebek ve baba arasındaki ilişkinin gelişiminde anne de önemli bir rol oynar.

Anneler babanın çocukla ilgilenmesini nasıl sağlayabilir?

Bebeklerin dünyaya gelmelerinden itibaren annelerine bağımlı olmaları anne kaynaklı olabilir çünkü bebeğini içinde taşıyıp korumaya alışmış bir anne doğumdan sonra da aynı tavrı sürdürebilir. Annelerin aşırı korumacı tavırları ve bebeği sahiplenmeleri baba ile bebek arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Bebeği koruyup kollamak yapılması gereken bir şey olsa da aşırı seviyelere ulaştığında anne, baba dâhil herkesten bebeği korumak isteyebilir. Bu durumda baba bebeğin sorumluluklarını paylaşamayarak bebeğiyle ilgilenemediğinden arada sağlıklı bir ilişki gelişemez.

Babalık doğuştan bilinen bir duygu olmadığı için bir erkeğin bu süreci deneyimlemesi ve kendini eğitmesi gerekir. Bebek dünyaya geldiğinde hissedilen endişe, yetersizlik, acemilik hissi babalık için de geçerlidir. Anneler bebeklerine karşı aşırı kontrolcü davrandığında babaların bu acemiliği atması ve deneyim kazanması mümkün değildir. Bu nedenle anneler bebeğin bakım ve sorumluluklarıyla ilgili babalara fırsat vermelidir. Babanın olayın dışında tutulması bebekle arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. İlk dönemlerde çocuğuyla ilgili sorumluluk alamayan baba ileriki yıllarda da ilgisiz davranabilir. Bunun nedeni ilk aşamada bastırılması ve daha sonra konuya dâhil olmakta güçlük çekmesidir.

Çocuk büyütmek, anne ve babayı beraber eğiten, deneyimleri ortak kazanmayı gerektiren uzun bir süreçtir. Bu süreçte anneler içgüdülerinden ötürü daha özenli ve bilgili davranabilir. Ancak babaların da bebek bakımıyla ilgili sorumluluklar almasına fırsat verilmeli, aradaki bağı güçlendirmek için anne tarafından desteklenmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0