Annelerin Kararlarının Çocuklarıyla Olan İlişkilerini Etkilemesi

Zekâlarında ya da bilişsel becerilerinde sorun olmamasına rağmen bazı anneler, geçmişlerinde yaşadıkları birtakım olaylar yüzünden çocuklarına istemeden de olsa tepki gösterebilirler. Bu da çocukla aralarındaki ilişkiye zarar verebilir.

Annelerin Kararlarının Çocuklarıyla Olan İlişkilerini Etkilemesi

Prefrontal amigdala devresi nedir?

Zihinsel yaşam üzerine çalışmalar yapan Dr. Damasio, düşünce ve duyguların birleşme noktası olan prefrontal amigdala devresi zarar gören kişilerin, günlük hayatta ne tür sıkıntı yaşadıklarını araştırmıştır. Ona göre genelde basit de olsa karar verirken bir yere takılıp kalan kişilerin duygusal bilgilerine ulaşamadıkları görülmüştür.

Prefrontal amigdala devresi, insanların hayatları süresince sevip sevmediği şeylere ilişkin bilgilerin olduğu bölüme ulaşmada yardımcı olan yerdir. Buradaki duygusal bellekle kişi arasında bir kopukluk varsa, kişinin sıkıntısı belirsizliğe doğru sürüklenir. İnsanlar doğru ve mantıklı kararlar verebilmek için bu duygusal bağa ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla annelerin de kendi duygularına hâkim olmaları, çocukları üzerinde doğru kararlar verebilmelerinde önemlidir.

Annenin kararları çocuklarıyla olan ilişkilerini nasıl etkiler?

Duygu denilen şey, insanlara nerede, nasıl davranması gerektiğini söyler. Yani aslında insan zihni düzenleyicisi tanımlaması yapılabilir. İnsanlar ancak duygularını tanırsa kontrol edebilir. Duygularına karşı kapalı olan bir anne kendini kısıtlayacağı gibi çocuklarıyla kuracağı ilişkiyi de kısıtlayabilir. Bu sebeple çocuğun durumdan kötü etkilenmemesi, annesiyle sağlıklı iletişim kurabilmesi için annesinin duygularıyla olan bağı güçlü olmalıdır.

Anneler, duygusal yaşantılarını ne kadar iyi anlamlandırırsa çocuğunu o kadar iyi anlar, sağlıklı bir iletişim kurabilir. Böyle olursa çocuğun hissettiği korku, endişe vb. duyguların hangisinin anneden hangisinin çocuğun kendisinden kaynakladığı bilinebilir. Eğer bu fark edilmezse anne, çocuğuna olumsuz bir model olmaya devam eder. Geçmişinin yönlendirmelerinden kurtulamayan anne, çocuğu karmaşık bir duygusal bağa sürükleyebilir.

Çocukların kendine güvenmesi, zihinsel ve sosyal becerilerinin şekillenmesi, erken dönemde ailesiyle kuracağı ilişkiye bağlıdır. Anne ve baba hayatını ne kadar sağlıklı bir düşünce yapısı üzerine kurarsa çocuk da bundan o derece olumlu etkilenir. Kısacası, çocuğun ilk yıllarında daha çok ihtiyacı olduğu anneyle olumlu ilişki kurabilmesi, annenin kendisini geliştirmeye açık olmasıyla doğru orantılıdır. Geçmişte yaşanılan sıkıntılarla yüzleşmek, anne için faydalı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0