Anne Sütünün Saklanması

Anne sütü sağıldıktan sonra belli koşullarda saklanabilir. Sağılan anne sütünün nasıl korunması ve saklanması gerektiği ayrıntıları olan önemli bir konudur.

Anne Sütünün Saklanması

Anne sütü nasıl saklanır?

Bebeğe anne sütünü biberonla vermek için sağılan sütü belli koşullarda saklamak mümkündür. Sütü sağlıklı ve doğru olarak saklamak için bazı noktaların göz önünde bulundurulması önemlidir.

Sağdığınız anne sütünü, iyice yıkanmış ve durulanmış, temizliğinden emin olduğunuz bir kapta saklayabilirsiniz. Eğer sağdığınız anne sütünü üç gün veya daha kısa bir süre saklamayı düşünüyorsanız anne sütünün saklanması için üretilmiş özel plastik torbalar kullanabilirsiniz. Bu torbalar, ekonomik olmasına rağmen uzun süreler için uygun olmayacaktır. Yapıldığı malzemeden dolayı anne sütünün bulunduğu torba sızdırabileceğinden ve uzun dönemli saklamalarda anne sütünde bazı besin değerlerinin kaybolmasına neden olabileceğinden üç gün veya daha uzun sürelerde sütü saklamak istediğinizde başka bir kap kullanmanız daha uygun olacaktır.

Sağılan anne sütünü nerede saklamalıyız?

Sağılan anne sütünün koyulduğu kabın üstüne sütü sağdığınız tarihi ve saati yazarak buzdolabına veya derin dondurucuya yerleştirmeniz doğru olacaktır. Böylece en eski tarihli sağılan süt ilk önce kullanılarak sütün bozulmasının veya başka karışıklıkların önüne geçilebilir. Her kaba, bebeğinizin bir öğünde tüketeceği kadar süt koyarak israfın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca anne sütü, donduğu zaman genleşebilen bir yapıya sahip olduğundan süt koyduğunuz kapları tamamen doldurmamaya dikkat etmelisiniz. Sağılan sütü bebeğinize vermeden önce süt koyduğunuz kabı hafifçe sallayarak, kabın üst tarafında oluşabilecek kaymağı eşit şekilde dağıtabilirsiniz.

Anne sütünün bozulmadan ne kadar dayanabileceği, sütü nasıl sakladığınıza göre çeşitlilik gösterecektir. Oda sıcaklığında saklanan sütler en fazla 4-8 saat arası bozulmadan durabilirken termoslu bir soğutucuya koyulan süt 1 gün dayanabilir. Sağıldıktan sonra buzdolabına koyulan sütler 4 derecelik sıcaklıkta 7-8 gün dayanabilecektir. Derin dondurucularda ise anne sütü yaklaşık iki hafta boyunca saklanabilir. Ancak bazı araştırmalara göre anne sütü sağıldıktan sonra, içindeki vitamin ve bazı besleyici maddeler zamanla azalmaya başlar. Bu sebeple sağılan süt mümkün olduğunca erken tüketilmelidir.

Donmuş anne sütünü bebeğinize vermek için, ilk önce en eski tarihli sütü kullanmaya dikkat edin. Kullanacağınız sütün bulunduğu kabı bir gece önceden dondurucudan çıkarıp buzdolabına koymalısınız. Ayrıca sütü ılıtmak için, ılık, uygun sıcaklıktaki bir suyun altına tutabilir veya su dolu bir kabın içinde bekletebilirsiniz ancak bunu yaparken sütün bulunduğu kabın ağzının su ile temas etmemesine özen göstermelisiniz. Donmuş anne sütünü çözmek için oda sıcaklığında bekletmemeli veya bir ısı kaynağı kullanmamalısınız. Bu yöntem, sütteki bakterilerin artmasına sebep olabilir. Çözülen sütü 24 saat içinde kullanmayı ve tekrar dondurmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0