Anne Sütünün, Anneye Sağladığı Olumlu Etkiler

Emzirmek kadın bedeni için oldukça faydalı ve olması gereken bir eylemdir. Ayrıca Emzirmek anne ve bebek arasında muazzam bir bağ oluşturur.

Anne Sütünün, Anneye Sağladığı Olumlu Etkiler

Anne sütünün anneye sağladığı faydalar nelerdir?

Anne sütü bebeğiniz için her zaman en uygun, en pratik, en hijyenik ve en kolay hazırlanan besindir. Mama veya diğer sütleri satın almak, bulmaya çalışmak, onları sterilize etmek, açmak, ısıtmak size zaman ve para kaybı yaşatırken anne sütü bunların hepsini bünyesinde barındıran en pratik, en mucizevi besindir. İster plajda olun ister seyahatte, isterseniz bir davette, bebeğinizin besini her daim hazırdır. Şayet bebeğinizden ayrı kalmanızı gerektiren bir durum oluşursa sütünüzü sağıp bir şişeye doldurarak buzdolabı ya da dondurucuda saklama avantajına sahipsiniz. Süt sağma ve saklama konusuyla ilgili gerekli araştırmaları yapabilirsiniz.

İlkel kabilelerden bu yana bilinen, annenin zengin gıdalarla beslenmesinin süte yansıyacağı düşüncesi tamamen doğru bir bilgidir ve anne için besin değeri yüksek gıdalarla beslenmek biberon beslenmesinden daha uygun bir bütçe sağlayacaktır.

Bir kadın için emzirmek neden önemlidir?

Emzirmek kadın bedeni için oldukça faydalı ve olması gereken bir eylemdir. Bu bireysel bir dürtü değildir çünkü emzirme, gebelik, doğum gibi annelik döngüsünün doğal parçalarından biridir ve hem anne hem de bebek için kusursuz bir tasarımdır. Bebeğinizi emzirmek rahminizin doğumdan önceki hâline dönmesine yardımcı olur. (Bunu sağlayan lohusalık döneminde yapılan emzirmenin kasılmaları tetiklemesidir.) Aynı zamanda lohusalık döneminde devam eden loşi akıntısının hızlı bir biçimde azalmasına yardımcı olur. Emzirmenin anne bedeni üzerine düşünülen faydalarından bir diğeri de menopoz sonrası yaşanan meme kanserine karşı koruma sağlamasıdır. Erken yaşta yaşanacak riskleri azalttığına dair düşünceleri destekleyen kanıtlar da vardır.

Emzirme gün içerisinde fazladan 500 kalori yakmanıza yardımcı olur, böylelikle gebelik döneminde aldığınız fazla kilolardan kurtulmanıza da yardım eder. Bu fazla kiloların bir kısmı sütü oluşturan yağ depolarınızdır ve emzirmek, bunları kullanmanız için mükemmel bir alandır. Ama yağ yakılırken de dikkatli olmanız ve bir beslenme programı oluşturmak için destek almanız gerekir.

Emziren kadınlarda, bebekler ek gıdalara başlayana dek yani genellikle sütten kesilene kadar ve bazen daha sonraki birkaç ayda da ovulasyon ve menstruasyon baskılanmaktadır fakat bu kesinlikle gebe kalmayacağınız anlamına gelmez. Ovulasyon, lohusalığınızın ilk evresinin hemen öncesinde başlayabilir, bu yüzden doğum kontrol yöntemleriniz konusunda doktorunuza danışmanız daha yerinde olacaktır.

Emzirmek anne ve bebek arasında muazzam bir bağ oluşturur. Bebeğinizi biberonla beslediğinizde de aynı hissi yaşayabilirsiniz ama göz göze ve ten tene bir temasın yerini ne doldurabilir ki?

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0