Anne İlk Aylarında Bebeğine Nasıl Davranmalı?

Doğumdan sonraki ilk ay, anneyle bebeğin özdeşlemesi, çocuğun ihtiyaçlarının karşılanmasında destek olabilmesi için önemli bir zaman dilimidir. Annenin tutarlı tepkileri, bebeğe anlaşıldığını hissettirir.

Anne İlk Aylarında Bebeğine Nasıl Davranmalı?

Anneler bebeklerine nasıl davranmalıdır?

Annelerin bebeklerinde dikkat etmesi gereken ilk şey, bebeğin zihninin ve duygularının olduğunu bilmesidir. Bunu bilen anne, bebeğinin hareketlerinin kendisine bir şeyler anlattığının bilincine varır. Bebeğinin ne tür bir duygu içinde olduğunu hisseden anne, ona yardımcı olabilmek adına nasıl yardım edebileceğini düşünür. Böylelikle aralarında planlanmamış, her gün tekrar edebilen bir senaryo yazılır.

Anne bu senaryoyu, ancak bebeğinin duygu ve düşünceleriyle bir birey olduğunu fark ettiğinde yazabilir. Bebeğin nasıl olsa küçük olduğunu, bir şey anlamayacağını düşünmek hatalı bir davranış olabilir. Sağlıklı bir iletişim kurabilmesi içinse annenin zihinsel ve duygusal olarak iletişim kurmaya çalıştığı bu sürecin de farkında olması önemlidir. Bu farkındalık onun daha iyi düşünebilmesine olanak sağlayacaktır.

Durumun farkında olan anne, ne sadece kendi hislerine ne de çocuğun zihinsel sürecine takılmalıdır. Bu ilişki karşılıklı ilerleyen bir ilişkidir. Anne çocuğunun dürtüsel davranışlarını kendi zihin süzgecinde birleştirip anlamlandırmalıdır. Böylelikle çocuğun anneye vereceği tepki, sadece bir davranış olmaktan uzak olur. Bu ilişki kurulurken öncelik annededir. Yani önce anne bebek için düşünür, daha sonra çocuk da düşünmeyi öğrenerek bu eylemi annesiyle birlikte gerçekleştirmeye başlar.

İngiliz psikanalist Bion’a göre anne, çocuğu için “düşünen meme” olmalıdır. Yani annenin sadece çocuğu doyuran, ona bakan özellikleriyle değil, bebeğini zihinsel süzgecinden de geçirebilen bir birey olarak tanımlanmasını ister. Anne kendi düşünceleriyle, çocuğunun da zihinsel yapısını şekillendirir. Nihayetinde çocuk, ona doğuştan gelen anneyle bir olma durumunu geliştirerek bütünsel bir benlik kurmaya başlar.

Aynalama işlemi nedir?

Annenin, çocuğun bilinci üzerindeki önemli işlevlerinden biri, bebeğin anlamlandıramadığı ve onu probleme sürükleyen deneyimleri olduğunda çocuğuna çözüm sunmaktır. Bunu, çocuğunu gözlemleyerek rahatlıkla yapabilir. Mesela çok sıcak bir ortamda sıkılmış bir çocuk düşünelim. Ağlamak üzere olan bu çocuğa annesi, ortamın sıcak olduğunu söyleyip üstündekileri çıkarmak istemeyip istemediğini sorabilir. Böylece çocuk, annesinin kendisine yardım ettiğini düşünerek rahatlayabilir. Çoğu annenin içinden gelerek yaptığı bu eyleme, “aynalama işlevi” denir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0