Anne-Çocuk Arasındaki Sevgi Bağı

Anne-çocuk arasında kurulan sevgi bağı hamilelikten itibaren kendini gösterir. Bebeğin annesiyle arasında kurduğu ilişkinin en sağlam temeli güvenden doğan sevgidir. Bebekler her zaman yanında olan ve ihtiyaçlarına cevap veren anneleri sayesinde sevgiyle tanışır.

Anne-Çocuk Arasındaki Sevgi Bağı

Anne sevgisi nasıl bir duygudur?

Bir anne bebeğine fiziksel olarak bağlı olduğu hamilelik döneminden sonra dünyaya getirdiği bebeğine bu defa da duygusal olarak bağlanır. Dünyaya yeni gelen küçük bir bebek her ihtiyacı için annesine muhtaçtır. Annelerin hamilelikten itibaren salgılamaya başladıkları annelik hormonu prolaktin sayesinde bu ihtiyaçlar şefkat ve sevgiyle karşılanır. Bebek, belli bir zaman sonra her ihtiyacı için annesinin yanında olduğunun farkın varır. Böylece bebek annesine güvene dayalı bir sevgi besler. Bu sevgi hayat boyu devam edecek anne-çocuk bağının en önemli değeridir.

Anne sevgisi hiçbir karşılık beklenmeyen koşulsuz bir sevgidir. Çocuk annesinin kendisine duyduğu sevgi sayesinde kendini güvende, huzurlu ve değerli hisseder. Annelerse bu sevgi sayesinde koruyucu, kollayıcı ve fedakâr olabilirler. Anne sevgisi yalnızca salgılanan hormondan değil, doğumdan itibaren kurulan kıymetli bağlardan ötürü de hayat boyu devam eder.

Anne ile çocuk arasında olan bu sevgi bağı ne zaman ve nasıl oluşmaktadır?

Anneleri ile aralarında herhangi bir sebepten ötürü sevgi bağı gelişmemiş çocuklarda gözlemlenen pek çok davranış ve uyum probleminin nedeni bu durumdur. Çocuklar için eğitici, geliştirici, destekleyici, güven ve huzur verici anne sevgisinin eksikliği hâlinde çocuk bu durumla başa çıkamaz. Gelişimi için ihtiyaç duyduğu sevgi ve desteği annesinden göremeyen çocuğun pek çok aksaklık yaşaması olasıdır. Buna ek olarak annenin koşulsuz sevgisinin verdiği öz güveni hissedemeyen bir çocuk duygusal ve sosyal açıdan sağlıklı bir birey olamaz. Annesini kaybetmiş çocuklarda bu durum babanın ekstra hassasiyeti, yakın çevrenin özeni ve uzman desteğiyle hafifletilebilir. Ancak anne ve çocuk arasında kurulan koşulsuz sevgi bağı hiç kimseyle kurulan bağ ile aynı olamaz.

Annelerin fedakârlığı, sevgilerini göstermekten kaçınmamaları ve sorumluluklarını yerine getirerek çocuklarıyla ilgilenmeleri çocukların gelişimi için çok değerlidir. Annelik özenle ve sevgiyle sürdürülmesi gereken toplumsal bir roldür. Koşulsuz anne sevgisini göremeyen çocuklar pek çok gelişim problemi yaşayabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0