Anne, Baba ve Kardeşlerin Tutumları

Aile içinde anne, baba ve kardeşlerin çocuklara karşı olan yanlış tutumları da akademik başarısızlık sebebi olabilir. Anne ve babaların, çocuk üzerinde olumlu etki yaratacağını düşündüğü bazı yanlış davranışlar sergilemeleri de çocukların akademik başarısızlık yaşamalarına neden olabilir.

Anne, Baba ve Kardeşlerin Tutumları

Çocukların başarılı olması için ebeveynlerin tutumu nasıl olmalı?

Bazı anne ve babaların, çocukları olumlu etkileyebileceğini düşünüp gerçekleştirdikleri bazı davranışlar, çocuklarda akademik başarısızlıklara neden olabilir. Bu davranışların neler olabileceğinin farkında olmak, anne ve babaların davranışlarına dikkat edip çocukların akademik başarısının artmasına yol açabilir.

Çocuklar başarısız olduklarında ebeveynler çocuklarına nasıl davranır?

Bazı anne ve babalar, çocuklarının zaman zaman yaşadıkları başarısızlıkları kabul etmekte zorlanabilirler. Bu durum, çocuğun sürekli başarı kazanmak zorunda olduğu hissine kapılıp stres ve baskı altında hareket etmesine neden olabilir. Stres ve baskı altındaki çocuklarda ise akademik başarısızlık görülme ihtimalinin daha da artacağı söylenebilir.

Aile içinde, çocuğun başarılı olmasının ne kadar önemli olduğundan ve gelecekte sıkıntı çekmemesi için mutlaka başarılı olması gerektiği gibi konulardan çok sık bahsedilmesi de çocuğun stres ve baskı yaşamasına sebep olabilir. Aile içinde sürekli bu konuşmalara maruz kalıp kendini stres ve baskı altında hisseden çocukların da akademik başarısızlıklar yaşama riskleri büyüyebilir.

Bazı ebeveynler ise yaşanan başarısızlıkları görmezden gelme gibi davranışlar sergileyebilirler. Başarısızlık yaşandığında bunun anne ve babası tarafından görmezden gelindiğini gören çocukların başarısızlıklarının devam edebileceğini söylemek mümkün olacaktır.

Çocuklar yaşadıkları başarısızlıklar karşısında anne ve babalarının yanlış tutumlarını, kardeşlerinden de görebilirler. Kardeşler böyle bir durumda anne ve babasından etkilenip gerçekleştirilen yanlış tutumu devam ettirebilir. Çoğu çocuk, kardeşlerinin kendilerine müdahale etmesinden hoşlanmayacağından böyle durumlarda kardeşlere karşı saldırgan davranışlar meydana çıkabilir.

Tüm bu davranış ve tutumlara dikkat edip, anne-babanın çocuklara karşı mümkün olduğunca dengeli ve doğru davranışlar sergilemeye çalışmaları, çocuğun akademik başarısını da beraberinde getirebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0