KAYGI (ANKSİYETE) BOZUKLUKLARINDA KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR

Anksiyete bozuklukları yaşayan çocukların anne ve babaları zaman zaman zorlanabilirler. Bu durumlar kimi zaman kafa karışıklığına ve endişeye neden olabilmektedir. Bu konu hakkında bilinmesinde fayda olan bazı yöntem ve yaklaşımlardan bahsetmek mümkündür.

KAYGI (ANKSİYETE) BOZUKLUKLARINDA KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR

Anksiyete nedir?

Öncelikle sorunun ne olduğunu saptamanızda ve çocuğunuzun ne tür bir anksiyete bozukluğu içerisinde olduğunu gözlemlemenizde fayda vardır. Yaygın olarak rastlanan, ayrılık kaygısı bozukluğu, genel kaygı bozukluğu, fobi ve panik kaygı bozuklukları vardır. Çocuğunuzun öncelikle hangi kaygı bozukluğuna sahip olduğunu teşhis etmeniz önemlidir.

Çocuğunuz 4-4.5 yaşlarında kedi, köpek ya da böceklerden korkuyor, yalnız kalmakta güçlük çekiyorsa bu tarz vakalarda genellikle çocuğunuzun kaygı eşiğinin düşük olması sebebiyle yaşanmaktadır. Kolaylıkla riskleri ve kötü olasılıkları aklına getirip, kaygıya kapılıyor olabilir. Kaygı bozuklukları kimi zaman olağan kaygı hâliyle karıştırılabilir. Yaşanan bu kaygı hâlinin süresini ve çocuğunuzun tepkisini kontrol etmenizde fayda vardır. Kaygının hastalık boyutunda mı yoksa olağan mı olduğunu tespit etmek bu noktada önem kazanmaktadır. Çocuğunuzun bu kaygıları üzerine, onu daha hassas bir şekilde koruma altına almanız rahatsızlığın pekişmesine sebebiyet verebilmektedir.

Çocuğunuzun güvenliğini tam olarak sağladıktan sonra yavaş yavaş korku duyduğu nesne veya olaylara onu alıştırmak ve korktuğu durumun aslında gerçekleşmeyeceğini göstermek, üstesinden gelebilmesi açısından faydalı olabilir. Bu durumla birlikte bazen çocuğunuza ilaç tedavisi uygulamak da yardımcı olabilir. Tabii bu tedavi için psikiyatristinizle görüşmeniz çocuğunuzun sağlığı açısından önemlidir.

Çocuklara rüyalardan korkulmayacağı nasıl anlatılır?

Bir diğer vaka ise 3-3.5 yaşlarındaki çocukların rüya sebepli korkularının bir anksiyete bozukluğu olup olmadığıdır. Şöyle ki 3 yaşındaki çocuğunuz yatağında yatarken rüyasında korkup kalkarak yanınıza gelebilir ve sizin yanınızda yatmak isteyebilir. Rüyalarının gerçek olduğunu düşünüp korkabilir. Bunlar genellikle birer anksiyete bozukluğu olarak tanımlanmaz. Ancak bu evreler erkek çocuklarının annelerine ve kız çocuklarının babalarına daha yakın olmayı istediği zamanlardır. Bu sebeple çocuklarınız sizinle birlikte yatmak için bahane arıyor olabilir.

4-5 yaşına gelindiğinde çocuğunuz, gerçeği değerlendirme yetisi sayesinde rüyalardan korkmaması gerektiğini anlamaya başlayacaktır. Sizin yapmanızda fayda görülen, çocuğunuzu tekrar yatağına götürüp ona korkulacak bir şey olmadığını anlatmanızdır. Başında 10-15 dakika bekledikten sonra çocuğunuzun kendiliğinden uykuya daldığına şahit olacaksınız. Eğer ki bu tarz bir yaklaşımı tercih etmez ve çocuğunuzu yanınıza alıp avutmaya çalışarak olanları ciddi bir durummuş gibi gösterirseniz çocuğunuzu yatak odanızdan çıkarmakta zorlanabilirsiniz.

EN MERAK EDİLEN SORULAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0