Alt Islatmada Ailenin Rolü

İkincil enuresis (alt ıslatma), çocuğun aile içinde yaşadığı sorunlardan kaynaklanabilir. Yapılan araştırmalarda, ailenin bu sorun üzerindeki etkileri belirlenmiştir.

Alt Islatmada Ailenin Rolü

Çocuğun altını ıslatmasında ailenin etkisi nedir?

İkincil enuresis, genellikle çocuğun aile içinde yaşadığı sorunlardan kaynaklanır. Eve yeni bir kardeş gelmesi, taşınmak ya da aile içinde yeterli duygu alışverişinin olmaması çocuğun tuvalet eğitiminde gerilemeye sebep olabilir. Yapılan araştırmalarda, enuresiste ailenin ne kadar etkili olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır.

İkincil enuresise sahip çocuklar arasında yapılan araştırmalarda, çocukların aile içinde hangi sorunları yaşadıkları ve bu sorunların enuresis üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak enuresise sahip çocukların, anne babaları arasındaki iletişim sorunlarına tanık oldukları, annenin ya da babanın çocuğa sert davrandığı, baskıcı bir yetiştirme şeklinin izlendiği görülmüştür. Bu durumlar çocuğu olumsuz etkileyerek ailesine karşı güvensiz ve öfkeli hissetmesine neden olurken, çocuk bilinçsiz bir şekilde bu hissettiklerini altını ıslatarak dışa vurur. Bu, aslında yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunun işaretçisidir.

Enuretik çocukların sosyal yaşamlarında da sorunlarla karşılaştıkları gözlemlenmiştir. Bu çocukların başka insanlar içerisinde çekingen ve içine kapanık davrandığı görülmüştür. Enuretik çocuklar, arkadaşlarıyla da düzgün iletişim sağlayamamakta ve kendini onlardan uzaklaştırmaktadır. Tüm bu sorunlar birleşince çocuğun kişisel gelişiminde ağır hasarlar meydana gelir.

Pedagoglar, enuresisin aileden kaynaklandığını fark ettiğinde, sorunu ortadan kaldırmak için aileyle görüşmelere başlayabilir. Çocuğa nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda onları bilgilendirebilir. Pedagog tarafından, aileyle görüşmelerin yanında çocuk için uygun başka tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0