Akranlar Arası Gruplaşma

Akranlarla oynanan oyunlar belli bir zaman sonra toplum içinde küçük bir gruplaşmaya dönebilir. Çocukların yakın çevrelerinde bulanan arkadaşlarıyla oluşturdukları bu küçük gruplar çocuklar pek çok farklı açıdan etkiler. Aileden bağımsız başka bir gruba ait olma çocuk için yepyeni bir düşünce sisteminin kapılarını açar. 

Akranlar Arası Gruplaşma

Akranlar arasında neden bir gruplaşma olabilir?

Çocuklar belli bir döneme kadar yalnız başlarına oynadıkları oyunlardan keyif alırlar. İlgi alanları doğrultusunda seçilen bir oyuncak veya yalnız başına bisiklet sürmek gibi bir aktivite çocuğu mutlu ve memnun etmek için yeterlidir. Ancak sosyalleşmenin ve arkadaşlarla oyun oynamanın tadını alan bir çocuk için artık pek çok aktiviteyi yalnız yapmak can sıkıcı olacaktır. Bu durumda bir çocuğun okulu, oyun grubu, yakın çevresi yaşıtlarıyla iletişim kurabileceği alanlardandır. Çocuk yaşıtlarıyla bir araya gelip oyunlar oynadıktan sonra artık bu grubu benimseyerek sürekli olarak bir araya gelmek ister. Aile dışında bir gruba ait olmak bir çocuk için hem pek çok açıdan öğretici hem de sakıncalı olabilir.

Çocukların kuracakları iletişimin temelleri aile içinde atıldığından aile içindeki iletişim ne kadar sağlıklıysa bir arkadaş grubuna dâhil olmak da o kadar kolay olur. Bir çocuk ailesiyle olan olumlu ilişkileri sayesinde girişken, kendine güvenli, sosyal kişilik özellikleri gelişmiş olabilir. Bunların sonucunda akranları tarafından da kolayca kabul edilebilir. Ancak sıkıntılı bir aile yapısı içinde büyüdüyse kendine güvensiz, içine kapanık veya çekingen olabilir. Bunu yanında şiddete meyilli, paylaşmaktan kaçınan veya huzur bozan bir karaktere de sahip olması olasıdır. Bu nedenle çocuğun ileriki yaşlarda akranlarıyla ilişkilerini nasıl yöneteceği ve bir arkadaş grubuna dâhil olup olamayacağı aile ilişkileriyle alakalıdır denebilir.   

Çocuklar bir akran grubuna dâhil oldukları zaman toplumun küçük bir parçası gibi hareket ederler. Kusursuz bir sistem olmasa da grup içindeki her bir çocuk birbirini etkiler. Artık yalnız başına olmaktan hoşlanmayan çocuk bu küçük gruba karşı güçlü bir aidiyet duygusu hisseder. Çocuğun sosyal becerilerinin gelişmesi noktasında oldukça faydalı olduğu için bu tip gruplaşmalar faydalıdır. Bir grup içinde kendini ifade edebilmek, grup bilinciyle hareket edebilmek ve paylaşmayı daha iyi kavramak gruplaşmaların olumlu etkileri olarak sıralanabilir.

Akranlar arasında gruplaşma çocuğun aile yaşantısında öğrendiği pek çok şeyi değiştirebileceği için kontrol altında tutulmalıdır. Çocuklar akranlarıyla bir arada oldukları gruptan etkilenerek ailelerinden öğrendikleri şeylerin zıt yönünde davranışlar sergileyebilir. Farklı aile yaşantıları olan benzer gelişim düzeyinde pek çok çocuğun bir arada olması birbirinden farklı kişilik özelliklerinin gözlemlenmesini sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0