Akran Zorbalığı

Çocuklar, okula veya kreşe başladıklarında akranlarıyla bir arada olmayı öğrenirler. 3-6 yaş arasında, okulda zorbalık olarak nitelendirilen davranışlarla karşılaşmaları da muhtemeldir. Bu konu hakkında bilinmesi gereken bazı noktalar söz konusudur.

Akran Zorbalığı

Zorbalık nedir ve hangi davranışlar zorbalık tanımına girer?

Özellikle 3-5 yaş arası çocuklar birbirlerinin zayıf noktalarını görüyorsa bunları diğer arkadaşlarıyla sınıf ortamında sesli bir şekilde paylaşıp, zayıflığı olan arkadaşını işaret etmeyi seviyor. Bu sıklıkla karşılaşılan bir durum.

Böyle anlarda öğretmenin veya ebeveynin ilk müdahalesi oldukça önem taşıyor. İleriki yaşlarda bu işaret etme ve karşısındakini utandırma durumunun olmaması için, istenmeyen davranışın neden ve sonuçlarıyla, empatik bir dil kullanarak çocuk ikna edilip vazgeçirilmelidir.

Çocuğunuzla konuştunuz ve ısrarla bu hareketleri hatta daha fazlasını devam ettirip bundan keyif almaya devam ediyorsa o zaman işin ciddiye bindiğinin sinyallerini verebiliriz. Bu sürekliliği olan, yapmaktan vazgeçmediği, diğer çocukları kızdırma, oyun dışı bırakma, kaba konuşma ve acımasız kelimeler sarf etme, fiziksel güç uygulama davranışlarını biz “zorbalık” olarak nitelendiriyoruz.

Zorbalık aile üyelerinin de katılımıyla en erken yaşta uzman görüşü ve yardımı alınması gereken önemli bir konudur. 5-6 yaş grubu çocuklara birbirinin davranış ve söylemlerini taklit etme açısından bakarsak, diğer çocuklar için de iyi bir davranış örneği olmayacaktır.

Zorbalığı uygulayan çocuktan farklı olarak, zorbalığa uğrayan çocuğu ele alalım ve tarif edelim. Altını ıslatma, vücudunda yara izleri, eşyalarını kaybetmesi ve beslenme çantasından yiyeceğinin eksilmesini fiziksel değişiklikler olarak özetleyebiliriz. Okulla ilgili yaşadığı problemlerse, okula gitmemek, gitse de yalnız başına kalmayı tercih etmek, aktivitelere katılmamak olarak sıralayabiliriz.

Bizim odaklanacağımız nokta bu şartlar sonucunda çocuğun hissedeceği ve kısır döngüye sürüklenebileceği duygusal neticelerdir. Bunlar, mutsuzluk, kızgınlık, endişe, içe dönüklük, gerginlik ve gizemlilik olarak sıralanabilir. Fakat bu işaretleri gözlemlediğiniz zaman da kesin olarak zorbalığa uğruyor diyemeyiz. Bu semptomların mutlaka araştırılması ve uzman görüşü alınması gerekir.

Eğer şüpheye kapılıyorsanız sizin de ebeveyn olarak hemen endişe duymamanız için 4-6 yaş arasındaki çocuğunuza yönelteceğiniz birkaç soru olabilir. Örneğin, “Bugün okulda kimle oyun oynadın? Oynadığınız oyun eğlenceli miydi? Tekrar bu oyunu oynamak ister misin?” Alacağınız cevaplar yönünde aksiyon almanız ve endişelenecek bir durum gözlemlerseniz uzmanınıza danışmanız doğru olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0